خانه > آموزش, اطلاعات عمومی > سرطان چيست؟

سرطان چيست؟


امروزه دائما نام » سرطان » را مي شنويم شايد اين مسئله را بارها شنيده باشيم که  افراد بسياري به دليل اين بيماري جان خود را از دست داده اند .

11 تا 17 مهر هفته سرطان نامگذاري شده است ، هفته اي که در آن اطلاع رساني درباره اين بيماري بيشتر است . بر آن شديم مطالبي را جهت شناخت اين بيماري و پيشگيري از ابتلا به آن ارائه نماييم.

سرطان يعني رشد ، تکثير و گاهي انتشار غير طبيعي سلولهاي بدن. جسم انسان از ميليونها ميليون سلول تشکيل شده است که در کنار هم ، بافتهايي مانند ماهيچه ها ، استخوان و پوست را مي سازند. اغلب سلولهاي طبيعي بدن در پاسخ به تحريکاتي که از داخل و خارج بدن به آنها وارد مي شود، رشد و توليدمثل مي کنند و در نهايت مي ميرند. اگر اين فرآيند در مسير تعادل و صحيح خود اتفاق بيفتد ، بدن سالم مي ماند و عملکرد طبيعي خود را حفظ مي کند. اما مشکلات ، زماني شروع مي شود که يک سلول طبيعي دچار » جهش » و يا تغيير شده و به سلول سرطاني تبديل مي شود.

يک سلول طبيعي ممکن است بدون هيچ دليل واضحي به يک سلول سرطاني تبديل شود ، ولي در اغلب موارد ، تبديل در اثر مواجهه مکرر با مواد سرطان زا مانند الکل و دخانيات صورت مي گيرد. شکل ظاهري و نيز عملکرد سلولهاي سرطاني شده با سلولهاي طبيعي تفاوت دارد. جهش يا تغيير ايجاد شده در DNA يا ماده ژنتيکي سلول اتفاق مي افتد . DNA همان مسئول کنترل شکل ظاهري و عملکرد سلول است. وقتي DNA يک سلول تغيير مي کند ، آن سلول با سلولهاي سالم کنار خود تفاوت مي يابد و ديگر کار سلول هاي طبيعي بدن را انجام نمي دهد. اين سلول تغيير يافته از سلولهاي همسايه اش جدا مي شود و نمي داند چه زماني رشدش بايد به پايان برسد و بميرد . به عبارت ديگر سلول تغيير يافته از دستورها و علائم داخلي که سلولهاي ديگر در کنترل آنها هستند ، پيروي نمي کند و به جاي هماهنگي با سلولهاي ديگر خودسرانه عمل مي کند.

اين سلول » جهش يافته » تقسيم و به 2 سلول جديد » جهش يافته » تبديل مي شود و اين فرآيند به همين ترتيب ادامه مي يابد تا همان يک سلول موذي به توده اي از سلولها که » تومور » ناميده مي شود، تبديل مي گردد. گاهي اين تومورها خوش خيم بوده و رشد نمي کنند. ولي در صورتي که سلولهاي تومور رشد کنند و تقسيم شوند و سلولهاي طبيعي اطراف خود را از بين ببرند و به نقاط ديگر بدن هم دست اندازي کنند ، تومور » بدخيم » محسوب مي شود. بزرگترين خطر تومورهاي بدخيم ، توانايي آنها در حمله به بافتهاي سالم و پخش شدن در بدن است. هر چه تومورها رشد کنند و بزرگتر شوند ، جلوي رسيدن مواد غذايي و اکسيژن را به سلولهاي سالم مي گيرند و با پيشرفت سرطان ، سلولهاي سالم مي ميرند و عملکرد و سلامت بيمار از بين مي رود . اگر جلوي اين فرآيند گرفته نشود، سرطان به مرگ مي انجامد .

انواع سرطانها

اغلب سرطانها به سه دسته تقسيم مي شوند :

1-     کارسينوم : شامل سرطانهايي مي شود که از سلولهايي که: سازنده پوست هستند ( مثل سرطان پوست ) و يا لايه داخلي اعضا را مي پوشانند ( مثل سرطان ريه ) و يا سازنده غدد هستند ( مثل سرطان سينه ) منشا مي گيرد.

2-     سارکوم : اين دسته سرطانهايي هستند که از بافت همبند مثل غضروف ، استخوان و ماهيچه منشاء مي گيرند. از اين رو سرطانهاي استخوان يا ماهيچه را در هر نقطه از بدن سارکوم مي گويند.

3-     لوسمي و لنفوم ها : شامل سرطان هايي است که از سلول هاي تشکيل دهنده خون و سلولهاي ايمني منشاء مي گيرد.

در کشورهاي غربي، سرطان پوست شايع ترين سرطان است و پس از آن سرطان سينه، ريه، پروستات، روده بزرگ، مثانه و رحم قرار دارد.

راههاي پيشگيري :

1-     عدم استفاده از مشروبات الکلي و دخانيات

2-     صرف غذاهايي که به صورت آب پز تهيه مي شود.

3-     عدم استفاده از غذاهايي که آثار سوختگي در آنها نمايان است .

4-     استفاده از سبزيجات و انواع ميوه ها

5-     استفاده کمتر از گوشت قرمز

6-     رعايت کامل امور بهداشتي

 

 

سرطان مثانه چيست؟

مثانه عضوي است در داخل حفره لگن خاصره با ديواره هايي ماهيچه اي و قابل انعطاف که ادرار در آن جمع آوري مي شود. متوسط ظرفيت ادرار در يک مثانه بالغ در حدود دو پيمانه است. ادرار به وسيله کليه ها، ساخته شده و توسط دو لوله که ميزناي (حالب) (1) ناميده مي شوند به مثانه حمل مي شود. مثانه نيز ادرار را از طريق لوله ديگري به نام پيشابراه (مجراي ادرار) تخليه مي کند. پيشابراه در زنان کوتاه است اما در مردان اين مجرا طويل تر بوده و از ميان غده پروستات و آلت تناسلي عبور مي کند.

ديواره مثانه داراي چندين لايه است. دانستن اين موضوع که سرطان به چه تعداد از اين لايه هاي سلولي حمله ور شده است، به پزشکان در ارزيابي و تعيين پيش آگهي بيماري و نيز انتخاب مناسب ترين راه درماني، کمک مي کند. لايه اي از سلول هاي «اوروتليال» که سلول هاي بينابيني نيز ناميده مي شود، داخل کليه، ميزناي، مثانه و ميزراه را پوشانده اند. اين لايه، اوروتليوم يا «بافت پوششي بينابيني» ناميده مي شود. در زير اوروتليوم، بخش نازکي از بافت پيوندي به نام «لايه همبندي مخاطي» وجود دارد. لايه عميق بعدي، بخش عريضي از بافت ماهيچه به نام «لايه همبندي ماهيچه اي» مي باشد. پس از اين ماهيچه، بخش ديگري از بافت پيوندي چربي مانندي، مثانه را از ساير اندام هاي نزديک جدا مي سازد.

انواع سرطان مثانه

تومورهاي مثانه براساس وضعيتي که در زير ميکروسکوپ ديده مي شوند، به چندين نوع دسته بندي مي شوند. سه نوع اصلي از سرطان هايي که مثانه را مبتلا مي کنند، عبارت اند از: «کارسينوم اوروتليال»، که «کارسينوم سلول بينابيني»، يا «TCC» (1) نيز ناميده مي شود، «کارسينوم سلول سنگفرشي» ((SCC (2) و ادنوکارسينوم(3)». اين سرطان ها ممکن است لگنچه کليوي ميزناي و پيشابراه را نيز درگير نمايند. در حقيقت احتمال ابتلا بيماران مبتلا به سرطان مثانه به يک نوع سرطان مشابه در ديواره کليه ها، پيشابراه و ميزناي نيز وجود دارد. به اين دليل است که به اين دسته از بيماران، توصيه مي شود که ارزيابي کاملي از سيستم ادراري خود داشته باشند.

کارسينوم اوروتليال «کارسينوم سلول بينابيني»، رايج ترين شکل سرطان مثانه است و تخمين زده مي شود که بيش از نود درصد از موارد ابتلا به سرطان مثانه را تشکيل مي دهد.

کارسينوم اوروتليال يکي از انواع سرطان سلول هاي اوروتليال است که به طور معمول مثانه را پوشانده اند. کارسينوم سلول سنگفرشي حدود 3 تا 8 درصد از موارد ابتلا به انواع سرطان مثانه را تشکيل داده است. در زير ميکروسکوپ سلول هاي آن بسيار شبيه سلول هاي سرطان هاي پوست به نظر مي رسد. تقريباً همه ي کارسينوم هاي سلول سنگفرشي مهاجم مي باشند.

تخمين زده مي شود که ادنوکارسينوم، تنها يک تا دو درصد از موارد ابتلا به سرطان هاي مثانه را تشکيل دهد. اين سلول ها وجوه مشترک بسياري با سلول هايي دارند که در سرطان هاي روده تبديل به غده مي شوند. تقريباً همه ادنوکارسينوم هاي مثانه مهاجم مي باشند.

انواع سرطان هاي مثانه، واکنش هاي متفاوتي نسبت به پرتو درماني و شيمي درماني از خود نشان مي دهند. لذا نوع درمان بيماران نسبت به نوع کارسينوم آنها متفاوت خواهد بود.

انواع تومورهاي اوروتليال

تورمورهاي اوروتليال با هم يکسان نيستند. اين تومورها براساس ميزان تهاجم و يا به لحاظ ظاهري تومور به انواع مختلفي تقسيم مي شوند:

کارسينوم درجا(4)

در اين حالت، سرطان فقط دروني ترين لايه مثانه يعني اورتليوم را درگير مي کرده است و هنوز به لايه هاي عميق تر مثانه گسترش پيدا نکرده است.

تومورهاي مهاجم

در اين حالت، سرطان از اوروتليوم به لايه هاي عميق ديواره مثانه گسترش پيدا مي کند. در گذشته پزشکان اين اصطلاح را فقط زماني به کار مي بردند که سرطان به لايه ضخيم ماهيچه اي (که پروپرياي ماهيچه اي ناميده مي شود) گسترش پيدا کرده بود. نظريه رايج در طبقه بندي هر نوع سرطان مثانه، تنها منحصر به مهاجم بودن غده سرطاني اوروتليوم نيست.

بلکه مشخص کردن اين مسئله که سرطان تا چه اندازه در ديواره مثانه نفوذ کرده است نيز بسيار مهم است. تهاجم سرطان به لايه ماهيچه ايي ضخيم مثانه بسيار جدي تر از تهاجمي است که فقط محدود به «لامينا پروپريا» (لايه پيوندي مخاط) يا لايه ماهيچه اي نازک و سطحي است.

تومورهاي سطحي

اين دسته شامل سرطان هاي مثانه اي است به لايه هاي عمقي هجوم نبرده اند. چنانچه يک سرطان لايه ماهيچه اي اصلي مثانه را مورد تهاجم قرار دهد، ديگر سطحي به حساب آورده نمي شود. سرطان ممکن است کاملاً به لايه هاي نزديکترين سلول هاي اوروتليال به درون مثانه، محدود شود يا همچنين ممکن است به لايه نازک بافت پيوندي (که لايه همبندي مخاط ناميده مي شود) که درست در زير سلول هاي اوروتليال قرار دارد، گسترش پيدا کند.

تومورهاي پاپيلاري

تومورهاي پاپيلاري داراي برآمدگي هاي باريک انگشت مانند مي باشند که در داخل حفره ي مرکزي مثانه رشد مي کنند.

گاهي اوقات نيز گفته مي شود که اين تومورها شبيه يک نوع گياه کاکتوس شاخه شاخه هستند. برخي از تومورهاي اوروتليال پاپيلار فقط به سمت مرکز مثانه رشد پيدا مي کنند که به آنها تورمورهاي اروتليال پاپيلار غيرمهاجم گفته مي شود.

«پاپيلوم نوع خوش خيم تومور اوروتليال است. از آنجا که اين تومورها بدخيم نيستند، معمولاً به ساير بخش هاي بدن گسترش پيدا نمي کنند. اين تومورها به وسيله عمل جراحي با موفقيت خارج و درمان مي شود و به ندرت بازگشت مي نمايد بيماران مبتلا به پاپيلوم به ندرت دچار ساير تومورهاي پاپيلار در قسمت هاي ديگري از سيستم اداري خود مي شوند.

تومور « اوروتليال پاپيلار» از نوع تومورهاي نيمه بدخيم نهفته مي باشد که معمولاً به وسيله عمل جراحي به طور موفقيت آميز خارج و درمان مي شود. اما ابتلا بيماران مبتلا به اين نوع تومور به يک يا چند تومور پاپيلار در آينده در ساير قسمت هاي سيستم ادراري چندان دور از انتظار نيست. بيشتر اين تومورها شبيه تومور اصلي مي باشند. اما گاهي اوقات ممکن است تومور جديد سرطاني يا حتي مهاجم باشد.

کارسينوم اوروتليال پاپيلار نوعي تومور پاپيلاري است که ميزان ناهنجاري آنها از لحاظ ظاهر، اندازه و نحوه قرارگيري سلول ها متفاوت است. دسته اي از اين تومورها که ناهنجاري نسبتاً اندکي دارند، تومور خفيف يا خوش خيم ناميده مي شوند و اگرچه به ندرت به ديواره مثانه هجوم مي آورند اما قالب اوقات پس از انجام عمل جراحي عود مي کنند.

دسته ديگري از اين کارسينوم که داراي ناهنجاري حادتري هستند، کارسينوم بدخيم ناميده مي شوند و اين احتمال وجود دارد که به ديواره داخلي مثانه هجوم برده يا حتي به ساير بخش هاي بدن نيز گسترش پيدا کنند.

برخي از کارسينوم هاي پاپيلار به سمت بخش مرکزي مثانه و همچنين برخي ديگر به طرف ديواره مثانه رشد مي کنند. اين دسته از تورمورها، کارسينوم اوروتليال پاپيلار مهاجم يا سرطاني ناميده مي شوند.

تومورهاي مسطح

کارسينوم اوروتليال مسطح هرگز به سمت حفره مثانه رشد پيدا نمي کنند. بعضي از آنها فقط سلول هاي نزديک ترين لايه به درون مثانه و برخي ديگر بخشي از حفره مثانه را درگير مي سازند.

اين تومورها کارسينوم اوروتليال مسطح غيرمهاجم ناميده مي شوند. برخي از کارسينوم هاي اوروتليال مسطح، لايه هاي عميق (بخش خارجي حفره مثانه) به ويژه لايه ماهيچه را درگير مي کنند. اين تومورها، کارسينوم اوروتليال مسطح مهاجم ناميده مي شوند.

پيشگيري و عوامل خطر (5)

هر چيز که شانس ابتلا به يک بيماري نظير سرطان را در افراد افزايش دهد، يک عامل خطر به حساب مي آيد.

سرطان هاي مختلف داراي ريسک فاکتورهاي متفاوتي مي باشند. مثلاً عدم محافظت از خود در برابر تابش شديد اشعه خورشيد، يک ريسک فاکتور براي سرطان پوست مي باشد. چندين ريسک فاکتور باعث مستعدتر شدن فرد در ابتلا به سرطان پوست مي باشد.

در عين حال به ياد داشتن اين موضوع بسيار مهم است که ريسک فاکتورها خطر ابتلا را در فرد افزايش مي دهند اما هميشه باعث بيماري نمي شوند. بسياري از افراد هستند که داراي يک يا چند مورد از اين ريسک فاکتورها مي باشند. اما هرگز دچار سرطان مثانه نشده اند. حال آنکه بعضي ها مبتلا به سرطان مثانه هستند در حالي که ريسک فاکتورهاي آنان ناشناخته است.

به هر حال براي کنترل دقيق يک سرطان نهفته، آگاهي داشتن از ريسک فاکتورها بسيار مهم است به گونه اي که انجام يک واکنش به موقع و مناسب در برابر آنها نظير تغييراتي که در عادات مزاجي و سلامتي بروز مي کند، مي تواند مؤثر واقع گردد.

کشيدن سيگار

بزرگترين عامل خطر در ابتلا به سرطان مثانه کشيدن سيگار است. افراد سيگاري دو برابر بيشتر از افرد غيرسيگاري در معرض ابتلا به سرطان مثانه قرار دارند. سيگار کشيدن دليل نيمي از مرگ و مير مردان در اثر ابتلا به سرطان مثانه و نيز بيش از يک سوم در زنان است. بعضي از (مولد شيميايي سرطان زا) موجود در توتون سيگار، توسط ريه ها جذب شده و در داخل خون رها مي شوند.

سپس به وسيله کليه ها تصفيه شده و در ادرار جمع مي شوند. اين مواد شيميايي درون ادرار به سلول هاي اوروتليال که بخش داخلي مثانه را پوشانيده اند، آسيب وارد مي نمايند.

اين آسيب احتمال ابتلا به سرطان مثانه را افزايش مي دهد.

قرار گرفتن در معرض استنشاق مواد شيميايي سرطان زا (آلودگي شغلي)

برخي از مواد شيميايي صنعتي با سرطان مثانه در ارتباط مي باشند. اين مواد شيميايي که اسيدهاي آمينه معطر ناميده مي شوند، مانند: «بنزيدين» و «نفتيل آمين» که گاهي اوقات در صنايع رنگ مورد استفاده قرار مي گيرد، مي توانند عامل بروز سرطان مثانه باشند.

همچنين اگر ساير صنايعي که از برخي مواد شيميايي ارگانيک استفاده مي کنند، ايمن سازي محيط و اصلاح شيوه انجام کار را به صورت صحيح انجام نداده باشند، ممکن است کارگران را در معرض خطر ابتلا به سرطان مثانه قرار دهند.

صنايعي که با خودداري بيشترين خطر مي باشند شامل کارخانجات سازنده لاستيک (کائوچو)، چرم، نساجي و توليدات رنگ و تا حدي نيز چاپخانه ها مي باشند.

کشيدن سيگار و نيز قرار گرفتن در معرض مواد شيميايي سرطان زا که به اقتضاي حرفه کاري صورت مي گيرد هر دو با هم در پيشرفت سرطان سروکار دارد، در خطر بسيار بيشتري در ابتلا به سرطان مثانه قرار دارد.

 

 

نژاد

سفيدپوستان بيشتر از سياهپوستان در معرض ابتلا به سرطان مثانه مي باشند. دليل اين اختلاف به خوبي مشخص نشده است.

افزايش سن

خطر ابتلا به سرطان مثانه با افزايش سن بالا مي رود. ميانگين سن در تشخيص سرطان مثانه 65 سال است. کمتر از يک درصد از موارد ابتلا به سرطان مثانه در ميان افراد زير 40 سال رخ مي دهد.

التهاب مزمن مثانه

عفونت هاي ادراري، سنگ هاي کليه و مثانه و نيز ساير دلايل ناراحتي هاي مزمن مثانه، با سرطان مثانه مرتبط مي باشند (به ويژه کار سينوم سلول اسکواموس مثانه) اما لزوماً باعث بروز سرطان مثانه نمي شوند. همچنين کرم انگلي که «شيستوزما هماتوبيوم» ناميده مي شود و مي تواند به داخل مثانه نفوذ پيدا کنند به عنوان يک عامل خطر براي سرطان مثانه و معمولاً کارسينوم سلول اسکواموس به حساب مي آيد. گرچه اکثراً اين انگل در شمال آفريقا يافت مي شود اما سبب بروز موارد نادري از سرطان مثانه در ايالات متحده، در ميان افرادي که قبل از مهاجرت شان به اين کشور مبتلا به اين کرم انگلي بودند، نيز شده است.

 

 

سابقه ابتلا به سرطان مثانه

همانگونه که کارسينوم اوروتليال مي تواند در بسياري از نواحي مثانه شکل بگيرد به همان صورت نيز مي تواند در ديواره کليه، ميزناي و ميز راه به وجود بيايد. حتي زماني که تومور مثانه به صورت کامل خارج مي شود خطر بسيار زيادي بيمار را در شکل گيري تومور ديگري در همان موضع يا در قسمت هاي ديگر اوروتليوم، تهيد مي کند. به همين دليل، افرادي که مبتلا به سرطان مثانه مي باشند به صورت مداوم به مراقبت هاي پزشکي دقيق نياز دارند. اين مراقبت ها شامل آزمايشات ادرار و آزمايشات اشعه ايکس براي تشخيص هر نوع سرطان جديد در مراحل اوليه و بيشتر علاج پذير آن هستند.

نقص هاي مادرزادي مثانه

پيش از تولد مجرايي بين ناف (فرورفتگي کوچک روي شکم) و مثانه وجود دارد. اين اتصال و پيوند، «اوراک» ناميده مي شود که معمولاً پس از تولد از بين مي رود. اگر بخشي از اين مجرا بعد از تولد باقي بماند، امکان دارد که سرطاني شده و يک آدنوکارسينوم شکل بگيرد. چنين سرطاني بسيار نادر بوده و علت بروز کمتر از يک و نيم درصد از موارد ابتلا به سرطان مثانه است.

در هر حال، بر اثر بروز اين نقص در حدود يک سوم از آدنوکارسينوم هاي مثانه شکل مي گيرند که با اين حال باز هم نادر به شما مي روند.

نقص کمياب ديگري در هنگام تولد به نام «اکستروفي» وجود دارد که خطر ابتلا به سرطان مثانه را در افراد افزايش مي دهد. در اکستروفي، پوست، ماهيچه و بافت پيوندي جلوي مثانه ضعيف شده و تحليل مي رود تا اين که کاملاً به هم مي چسبند به گونه اي که يک سوراخ يا نقصي در ديواره شکم به وجود مي آيد. اکستروفي مي تواند به بافت مجاور مثانه سرايت کرده و آن را در معرض يک عفونت حاد و مزمن قرار دهد که در نهايت ممکن است به شکل گيري يک آدنوکارسينوم در مثانه بيانجامد.

پيشگيري

در حال حاضر روش هاي مطمئني براي پيشگيري از بروز سرطان مثانه وجود ندارد. بهترين برنامه تا حد امکان دوري از عوامل خطر مي باشد.

سيگار نکشيد

عقيده بر اين است که تقريباً نيمي از مرگ و ميرهاي ناشي از سرطان مثانه در بين مردان و بيش از يک سوم در ميان زنان بر اثر کشيدن سيگار رخ مي دهد.

اجتناب از قرار گيري در معرض استنشاق برخي از موارد شيميايي

اگر شما با نوعي از مواد شيميايي به نام آمينه هاي «آروماتيک» سروکار داريد، از ايمن سازي صحيح محيط و نيز شيوه انجام کار اطمينان حاصل نماييد. صنايعي که استفاده از اين مواد شيميايي در آنها رايج و معمول است عبارت اند از: لاستيک سازي، چرم، مواد چاپي، نساجي و توليدات رنگ.

 

 

نوشيدن مايعات به مقدار زياد

يک تحقيق جديد اعلام کرده است که نوشيدن مقادير زياد مايعات مي تواند خطر ابتلا به سرطان مثانه را در افراد کاهش دهد. توجيه محققين اين است که نوشيدن مايعات زياد، توليد ادرار را افزايش داده و در نتيجه مثانه فرد فعاليت بيشتري مي کند. اين کار (نوشيدن مايعات زياد) باعث مي شود تا هر نوع ماده سرطاني زايي که ممکن است در ادرار وجود داشته باشد، رقيق شده و به اين ترتيب مدت زماني که اينگونه مواد شيميايي در مجاورت سلول هاي مثانه باقي مي مانند، محدود گردد.

دليل بروز سرطان مثانه

ما هنوز علت واقعي بروز اکثر سرطان هاي مثانه را نمي دانيم. اما، محققان به برخي از عوامل خطر (سرطان مثانه) پي برده اند و درباره اين موضوع که چطور اين عوامل باعث سرطاني شدن سلول هاي مثانه مي شوند به پيشرفت هايي دست يافته اند.

در طي چند سال اخير، دانشمندان به پيشرفت هاي زيادي دست يافته و دريافته اند که برخي تغييرات در DNA مي تواند باعث شود تا سلول هاي عادي مثانه به صورت غيرطبيعي رشد کرده و سرطاني شوند. DNA يک ماده ژنتيکي مي باشد که تقريباً براي هر کاري که سلول هاي ما انجام مي دهند، دستوراتي را منتقل مي سازد. ما معمولاً شبيه والدين مان هستيم زيرا آنها DNA خود را به ما انتقال مي دهند. بعضي ژن ها (بخش هايي از DNA) حاوي دستوراتي براي نظارت بر سلول ها در هنگام رشد و تقسيم مي باشند. برخي از ژن ها که به تقسيم سلولي کمک مي نمايند، آنکوژن (6) نام دارند. ساير ژن هايي که عمل تقسيم سلولي را کند نموده يا باعث نابودي سلول ها مي شوند، ژن هاي باز دارنده تومور ناميده مي شوند. اين مسئله شناخته شده است که سرطان ها مي توانند ناشي از نقص هاي DNA باشد که باعث مي شود آنکوژن ها فعال شده يا ژن هاي بازدارنده تومور غيرفعالي شوند. بعضي از افراد نقص هاي DNA را از والدين شان به ارث مي برند که اين مسئله سبب مي شود خطر ابتلا به سرطان هاي سينه، تخمدان، کولوکتال و چندين نوع سرطان ديگر در آنها افزايش يابد. با اين اوصاف سرطان مثانه از طريق توارث منتقل نمي شود و در حال حاضر به نظر نمي رسد که به ارث بردن نقص هاي ژنتيکي علت بروز اين بيماري باشد.

معمولاً جهش هاي DNA مرتبط با سرطان مثانه به جاي اين که از زمان قبل از تولد به ارث برده شوند، در خلال دوره زندگي بروز مي کند. هر زمان که يک سلول آماده تقسيم به دو سلول جديد شد، DNA آن نيز بايد مشابه سلول تکثير پيدا کند. اين فرآيند بي نقص نمي باشد و ممکن است خطاهايي در هنگام تکثير DNA رخ دهد. خوشبختانه سلول ها داراي دسته اي از آنزيم هاي ترميمي مي باشند که خطاهاي صورت گرفته در تقسيم DNA را اصلاح مي نمايند. اما ممکن است بعضي از اين خطاهاي صورت گرفته در DNA نيز از کنار اين آنزيم هاي ترميمي اشتباهاً عبور نمايند خصوصاً اگر سلول ها در حال رشد سريع باشند. ممکن است نقص هاي اکتسابي DNA ناشي از استنشاق مواد شيميايي سرطان زاي موجود در توتون سيگار باشد چرا که اين مواد به وسيله خون جذب شده و سپس توسط کليه ها تصفيه و به داخل ادرار رها مي شوند. تصور بر اين است که تغيرات اکتسابي در ژن هايي نظير: P53 يا ژن هاي بازدارنده تومور آر.بي و نئو آنکوژن HER2 در پيشرفت سرطان مثانه بسيار مهم باشد. ممکن است تغييرات حاصل در اين نوع ژن ها و نيز ساير ژن هاي مشابه باعث به وجود آمدن بعضي سرطان هاي مثانه شود که نسبت به ساير انواع آن سريع تر رشد و تکثير پيدا کند. تحقيقات جديد در اين زمينه در نظر دارد تا با آزمايشات پيشرفته بتوانند تغييرات حاصل در DNA را تشخيص داده و سرطان هاي مثانه را در همان مراحل نخستين رديابي نمايد.

اگرچه هنوز اين مسئله کاملاً مشخص نشده است که سرطان هاي مثانه بر اثر جهش هاي موروثي موجود در آنکوژن ها يا ژن هاي بازدارنده تومور به وجود مي آيند، به نظر مي رسد بعضي از افرادي که داراي اين نقص ها مي باشند قدرت پاييني در پس زدن برخي از مواد شيميايي سمي سرطان زا دارند. اين افراد در برابر اثرات عوامل سرطان زاي موجود در توتون سيگار و برخي مواد شيميايي صنعتي، داراي حساسيت بيشتري مي باشند. محققان آزمايشاتي را که ممکن است به شناسايي چنين افرادي کمک کند گسترش داده اند اما اينگونه آزمايشات به طور معمول و مرتب در دسترس نمي باشد.

سرطان ريه ، معده و مري

 

سرطان ريه يكي از شايع ترين سرطان ها در سراسر جهان به شمار مي رود و بيش از 80 درصد مبتلايان به اين بيماري در فاصله پنج سال از تشخيص بيماري، جان خود را از دست مي دهند. سرطان ريه داراي پنج حالت متفاوت است كه از هر پنج مورد آنها يكي سرطان ريه از نوع ياخته هاي كوچك (شايع ترين نوع سرطان ريه) است.

علائم هشدار دهنده سرطان ريه افزايش يا شدت سرفه در افراد سيگاري، سرفه همراه با خلط خوني، تنگي نفس در اثر فعاليت، خس خس حاد سينه، درد مبهم يا مشخص در قفسه سينه، خش شدن صدا، كاهش وزن، بي اشتهايي، تورم در ناحيه گردن و صورت، و ضعف و خستگي مفرط است. اين سرطان در مراحل ابتدايي هيچ نشانه اي ندارد و بيماران اغلب زماني به پزشك مراجعه مي كنند كه بيماري در مراحل پيشرفته قرار دارد و همين امر باعث افزايش آمار مرگ و مير در ميان مبتلايان اين سرطان شده است.

اعتياد به دخانيات، آلاينده هاي موجود در هوا، استنشاق دود سيگار توسط افراد غيرسيگاري، عوامل ژنتيك و عوامل ايمنولوژيك (ايمني) مهمترين دلايل بروز سرطان هستند؛ به اضافه اين كه سن بالاي 60 سال به صورت بالقوه عامل مهمي در مبتلا شدن فرد به سرطان ريه است. تشخيص اين بيماري با عكسبرداري اشعه X از ريه ها، آزمايش خلط، سي تي اسكن، پرتونگاري با استفاده از تشديد ميدان مغناطيسي و نمونه برداري هاي مختلف امكان پذير است.

سرطان ريه معمولاً به دليل غني بودن سيستم خون رساني و لنفاوي ريه مي تواند به راحتي به اندام هاي ديگر سرايت كند.

فعاليت هاي پيشگيرانه اين بيماري، دوري از آلاينده ها، عدم استعمال دخانيات و بررسي خانه از نظر عدم وجود گاز رادون است. با اين حال روش هاي درماني آن بسته به مراحل پيشرفت بيماري و وضعيت عمومي آن به ترتيب جراحي، شيمي درماني، راديوتراپي، درمان فوتوديناميك، درمان بيولوژيكي و سوزاندن ضايعه بدخيم است.

سرطان معده

اين سرطان كه همانند تمام سرطان هاي ديگر بر اثر رشد خارج از كنترل بافت هاي سرطاني به وجود مي آيد، معمولاً در افراد بالاي 40 سال مشاهده مي شود و شيوع آن در مردان دو برابر زنان است. اين بيماري از آنجا بسيار خطرناك است كه بيماران تا مراحل پيشرفته بيماري، هيچ علامتي كه حاكي از بروز سرطان معده باشد در خود مشاهده نمي كنند. علائم اين بيماري در مراحل اوليه سوءهاضمه، تهوع و كم اشتهايي است، اما در مراحل بعد، كاهش وزن غيرقابل توجيه، بي اشتهايي، استفراغ خوني، كم خوني، درد شديد شكم و گاهي اوقات وجود توده هاي قابل لمس در بالاي شكم است. علل اين سرطان هم ناشناخته است، ولي گفته مي شود كمبود ميوه ها و سبزيجات تازه در رژيم غذايي مي تواند باعث پيدايش آن شود. مردان بالاي 40سال بالقوه در معرض ابتلا به سرطان معده هستند. كساني كه در خانواده آنها بيماري سرطان وجود دارد، بايد حتماً با پزشك مشاور در اين زمينه مشورت كنند و تحت مراقبت باشند.

كم خوني حاد، نوشيدن نوشابه هاي الكلي، فقدان اسيد معده، سابقه جراحي معده يا برداشتن جزئي از معده مي تواند منجر به سرطان شود. پزشكان براي جلوگيري از ابتلا به سرطان توصيه مي كنند غذاهاي دودي شده، ترش شده و نمك سود شده از رژيم غذايي حذف شوند و مقادير زياد پروتئين و سبزي و ميوه تازه جايگزين آن شوند. براي پيشگيري از بروز سرطان معده چندين توصيه بهداشتي كرده اند كه مهمترين آنها دوري از مصرف الكل، انتخاب يك رژيم غذايي مغذي و متعادل، آزمايش هاي سالانه غربالگري و توجه به مشكلات گوارشي مداوم هستند.

اين بيماري غيرقابل علاج است و عوارض احتمالي آن خونريزي داخلي، تشخيص اشتباه به عنوان زخم معده و گسترش آن به كبد، استخوان ها و ريه است. آزمون هاي تشخيصي اين بيماري شامل بررسي هاي آزمايشگاهي خون از لحاظ كم خوني و آزمايش هاي معده از لحاظ اسيد هستند. در صورتي كه سرطان گسترش نيافته باشد، جراحي براي بخشي از معده يا تمامي آن پيشنهاد مي شود. شيمي درماني ممكن است موقتاً پاسخ دهد.

سرطان مري

عامل اصلي ايجاد سرطان مري، رشد بافت هاي سرطاني است كه سلول ها بدون هيچ كنترلي در آن شروع به تقسيم شدن مي كنند. اين بافت ها معمولاً در جايي از مري شكل مي گيرند كه مري هنوز در زير قفسه سينه قرار دارد. اين سرطان كه معمولاً در افراد بالاي 50 سال به وجود مي آيد، در هر دو جنس شايع است، اما شيوع آن بيشتر در مردان مشاهده مي شود. اين بيماري داراي علائم خاصي است كه دشواري در هنگام بلع، كاهش سريع وزن و استفراغ مخاط خون آلود از آن دسته هستند. علل ايجاد سرطان مري ناشناخته هستند و مي توان آنها را به دو دسته تقسيم كرد؛ سرطان هايي كه از خود مري آغاز مي شوند و سرطان هايي كه از ديگر اعضاي بدن به مري سرايت مي كنند. با اين حال نكته مثبت در مورد اين بيماري اين است كه ارثي نيست. عوامل تشديد كننده اين بيماري موارد زير هستند: سيگار كشيدن، استفاده بيش از حد از الكل، تنگي مري، كمبود آهن و ترش كردن معده.

براي پيشگيري از اين بيماري، پزشكان به مردم توصيه مي كنند که سيگار نكشند، هرگز الكل ننوشند و در صورت بروز هرگونه اختلال گوارشي كه بيش از5  روز طول بكشد به پزشك مراجعه كنند. در حال حاضر هيچ درماني براي اين بيماري وجود ندارد و بيماران مبتلا به آن هيچ شانسي براي بهبود ندارند. به همين خاطر تشخيص زود هنگام اين بيماري نقش مؤثري در كنترل آن دارد. البته در چند مورد مشاهده شده كه سرطان بدون هيچ دخالتي كاملاً مرتفع شده است.

اگر اين بيماري سريعاً كنترل نشود به ريه ها و كبد هم گسترش مي يابد كه در آن صورت كنترل آن بسيار سخت خواهد شد. داروهايي كه براي مبتلايان به سرطان مري تجويز مي شود، بيشتر مسكن ها و آرام بخش هايي است كه براي بهبود روحيه بيمار مورد استفاده قرار مي گيرند و گاهي هم داروي ضد سرطان تجويز مي شود. پزشكان براي تشخيص بيماري از نمونه ها توموربرداري مي كنند و درمان آن معمولا جراحي، اشعه درماني، شيمي درماني يا تركيبي از آنهاست.

تحول در تشخيص سرطان

اتحاديه اروپا بورسيه اي را براي محققان سراسر دنيا تعيين كرده است تا آنها تحقيقات خود را روي سنسورهاي زيستي معطوف كنند. اين طرح كه توسط دانشگاه نيوكاسل انگلستان هدايت مي شود به طور خاص روي سنسورهايي است كه نوع بيماري را مشخص مي كنند. دانشمندان با استفاده از اين بورس مي توانند تحقيقات فراواني روي سنسورهاي زيستي انجام دهند. در صورت تكميل اين پروژه، آنها موفق خواهند شد بيماري ها را سريعاً تشخيص دهند و براي درمان آن اقدام كنند. فن آوري مدنظر براي استفاده در اين طرح از همان نوعي است كه پيشتر در سيستم هاي ناوبري و كيسه هاي هواي اتومبيل استفاده شده، اما در اينجا اندازه ديسك هاي لرزشي از اندازه يك غبار بيشتر نخواهد بود.

اين سنسور علائم سرطان و پروتئين هايي كه توسط سلول هاي سرطاني توليد مي شوند را از پروتئين هايي كه توسط سلول هاي سالم توليد مي شوند تشخيص خواهد داد. از آنجا كه تشخيص زودهنگام سرطان نقش بسيار مهمي در درمان آن دارد، اين تكنولوژي مي تواند تحولي در درمان سرطان ايجاد كند.

اگر مي خواهيد سرطان مري نگيريد …

سرطان مري از جمله سرطان هاي قسمت فوقاني دستگاه گوارش است كه عوامل مختلفي در بروز آن مؤثرند .علايم بيماري ، راه هاي تشخيص ، درمان و پيشگيري سرطان مري از جمله موضوعاتي است كه در اينجا مورد بررسي قرار مي گيرد .

 

 

سرطان مري چيست ؟

سرطان مري يا سرطان «ازوفاژ» ، بيماري است كه در قسمتي از دستگاه گوارش اتفاق مي افتد كه حلق را به معده متصل

مي سازد . اين قسمت كه مري  نام دارد به شكل يك لوله است .

سرطان مري چگونه ايجاد مي شود؟

علت دقيق ايجاد سرطان مري مشخص نيست . به نظر مي رسد كه مصرف الكل ، سيگار ، غذا و نوشيدني هاي بسيار داغ خطر ابتلا به اين بيماري را افزايش مي دهند .

سرطان مري چه علايمي دارد ؟

در اغلب موارد اولين علامت عبارت است از اين كه بيمار در بلع مواد غذايي دچار اشكال مي شود . فرد ممكن است احساس كند كه غذا در گلويش گير مي كند .  در ابتدا ممكن است اين مشكل در حين بلع مواد غذايي جامد مثل سيب ، گوشت و …. باشد . بعداً ممكن است فرد براي بلع غذاهاي نرم و حتي مايعات نيز دچار مشكل شود .

با پيشرفت بيماري ، مري تدريجاً تنگتر مي شود . يكي از علايم زودرس بيماري ، درد در ناحيه قفسه صدري است . ممكن است فرد در حين بلع مايعات داغ  دچار سوزش سر دل بشود . علايم ديررس بيماري شامل آبريزش از دهان ( به دليل عدم بلع بزاق ) ، استفراغ  حاوي غذاهاي هضم نشده ، و كاهش وزن هستند .

علايم تنفسي نيز شايع هستند . خشونت صدا و سرفه در صورتي ايجاد مي شوند كه سرطان به قسمت هاي مجاور و نزديكش دست اندازي كرده باشد .

سرطان مري چگونه درمان مي شود ؟

درمان سرطان مري اغلب توسط جراحي و راديوتراپي صورت مي پذيرد . در مواردي شيمي درماني نيز جزو مراحل درمان قرار مي گيرد . انتخاب نحوه درمان وابسته است به اندازه سرطان ، محل آن در مري و ميزان انتشار آن به قسمت هاي مجاور . گاهي مواقع درمان هاي غير جراحي نيز مورد استفاده قرار مي گيرند . اين روش ها عبارتند از روش براي گشاد كردن قطر داخلي مري به صورتي كه امكان بلع راحت تر براي بيمار فراهم شود . (به اين روش بوژيناژ گفته مي شود ) راديو تراپي نيز ممكن است براي كوچكتر نمودن اندازه سرطان مورد استفاده قرار گيرد .

اثرات درمان تا چه مدت باقي مي مانند  ؟

در اكثريت موارد امكان درمان و علاج قطعي وجود ندارد . سرطان مري به سرعت رشد مي كند . اغلب زماني كه بيمار به پزشك مراجعه مي كند و بيماري وي تشخيص داده مي شود ، سرطان در مراحل پيشرفته رشد خود است . با اين حال پيشرفت روش هاي جراحي ، راديو تراپي و شيمي درماني  ميزان اميد به زندگي و ميزان احساس راحتي بيماران در حين زندگي را بهبود بخشيده اند .

چه روشها و اقداماتي به كنترل بيماري و درمان آن كمك مي كند ؟

– روش هاي زير ممكن است به تخفيف و كنترل علايم شما كمك نمايند .

– وعده هاي غذايي كم حجم اما مكرر داشته باشيد.

– توصيه هاي پزشك مشاور تغذيه خود را رعايت نماييد تا غذاهايي ميل كنيد كه قدرت شما را حفظ مي نمايند و بعد از درمان  درمان  به شما مواد غذايي اضافي را كه براي كمك به ترميم و بهبود شما لازم هستند ، مي رسانند .

– استراحت و خواب كافي داشته باشيد .

– اگر پزشك براي شما داروي ضد درد تجويز كرده است آن را مصرف نماييد .

– در طي درمان و دوره بعد از آن،  نگاه مثبت و اميدوار خود را به آينده حفظ نماييد .

چگونه مي توان از ابتلاء به سرطان مري پيشگيري كرد ؟

از آنجايي كه علل ايجاد كننده سرطان مري نامشخص هستند ، هيچ روش مطمئني براي پيشگيري وجود ندارد كه صد درصد اين اطمينان را ايجاد نمايد كه فرد مبتلا نخواهد شد . از مصرف الكل و سيگار به طور كامل اجتناب نماييد .

براي معاينات دوره اي پزشكي مراجعه نماييد و به هر گونه تغييري در عملكرد قسمت هاي مختلف بدن خود توجه نماييد .

«مقابله با سرطان سينه»

سرطان سينه بيماري است ، که هيچ زني حتي نمي خواهد راجع به آن فکر کند و شايد از جلمه بيماري هاي نادري است که زنان از آن وحشت بسيار دارند . در آخرين تحقيقات به عمل آمده از سوي انجمن مبارزه با سرطان آمريکا ، تقريباً نيمي از زنان آمريکايي اين نکته را باور دارند که به ميزان 50 درصد ، خود عامل پرورش اين نوع سرطان هستند.

دکتر» ملاني پولکا» ، رئيس بخش تحقيقات انجمن مبارزه با سرطان آمريکا در اين ارتباط مي گويد : به جرأت مي توان گفت خطري که در اين زمينه زنان را تهديد مي کند ، تنها 11 درصد است ، اما در عين حال روش هايي وجود دارد ، که اين ميزان را کمتر مي سازد. اکنون راهکارهايي که خطر ابتلاء به سرطان سينه را به ميزان 50 درصد کاهش مي دهد را به شما ارائه مي دهيم :

1. در غذاي خود ميوه و سبزيجات را بگنجانيد.

خوردن تعدادي فلفل سبز ، يک نارنگي ، يک ليوان آب ميوه ، انواع ميوه و سبزيجات که سرشار از آنتي اکسيدان هاي موسوم به کارو تنوئيدها هستند ، نشان داده است که اين خوردني ها به محض ورود به بدن ، اثر تمام مواد سرطان زايي که در بدن وجود دارند ، را خنثي مي سازند.

2. روش آسيايي ها را پيشه خود سازيد.

زنان چيني و ژاپني نسبت به زنان ديگر ، با عادات غذايي خويش ، خطر ابتلا به سرطان را به ميزان نصف ، کاهش داده اند . پزشکان معتقدند تنها مصرف بالاي چاي سبز در کشورهاي آسيايي ، چنين موقعيتي را براي زنان به وجود آورده است. چاي سبز به ميزان بسيار زيادي ، داراي آنتي اکسيدان هايي به نام » پلي فنول» است ، که کار مبارزه با انواع بيماري ها ، به ويژه سرطان سينه را بر عهده دارند . بنابر آزمايشات انجام شده ، اين آنتي اکسيدان ها 25 بار بيشتراز ويتامين  Eدر جوان نگاه داشتن سلولها موثر هستند.

همچنين تحقيقات جديد نشان داده است ، چاي سبز ، رشد غدد سرطاني را به ميزان 70 درصد کاهش مي دهد . براي دستيابي به منافع بي شمار اين آنتي اکسيدان ، کافي است در روز حداقل 4 فنجان چاي سبز ، ميل کنيد . همچنين مي توانيد همراه با غذا ، از کپسول هاي گياهي که عصاره اين چاي در آنها استفاده شده ، مصرف کنيد. اين کپسول هاي گياهي با نام » تکرين» در تمامي فروشگاه هاي عرضه داروهاي گياهي يافت مي شود.

3. معاينات پزشکي ساليانه را فراموش نکنيد.

به عقيده محققين ، با انجام معاينات ساليانه ، پس از 40 سالگي يا زودتر ، (در صورت داشتن سابقه خانوادگي) ، مي توان به ميزان 30 درصد ، خطر ابتلا به اين سرطان را کاهش داد . همچنين مي توان با انجام مرتب ماموگرافي ، بيش از 60 درصد خطر ابتلا به سرطان را کاهش داد.

4. مصرف روزانه شير، پنير و حتي بستني را افزايش دهيد.

زناني که در روز حداقل 3 ليوان شير مي نوشند ، به ميزان 50 درصد کمتر به اين سرطان دچار مي شوند. پروتئين و کلسيم موجود در شير يا پنير با سلولهاي سرطاني مبارزه مي کند. همچنين مي توان کلسيم را از طريق قرص يا کپسول نيز به بدن رسانيد.

5. فعاليت هاي ورزشي خود را افزايش دهيد.

تحقيقات انجام شده نشان مي دهد ، زنان ورزشکار 40 درصد کمتر از ساير زنان دچار سرطان سينه مي شوند. پزشکان معتقدند که تداوم ورزش روزانه، در عين اين که وزن را ثابت نگاه مي دارد، به عدم ابتلا به اين بيماري پس از دوران يائسگي نيز کمک شاياني مي کند. چرا که زنان عموماً در دوران يائسگي با اضافه وزن پيش آمده ، 40 درصد بيش از زنان ديگرامکان ابتلا به سرطان پيدا مي کنند. متخصصان سرطان شناسي، حداقل 30 دقيقه ورزش بدنسازي و يا ورزش هاي سخت بدني را به ميزان سه بار در هفته ، توصيه مي کنند.

سومين سرطان شايع دنيا
«سرطان روده»

 

روده بزرگ از اعضاي دستگاه گوارش است که از آپانديس شروع شده و به راست روده يا رکتوم ختم مي شود و به شکل يک علامت سوال بزرگ روده کوچک را احاطه مي کند. وقتي ما غذا مي خوريم ، مواد مغذي و مفيد قبل از رسيدن به روده بزرگ جذب شده و مابقي به عنوان مواد زائد وارد روده بزرگ شده و در آنجا تخمير و سرانجام دفع مي شوند. هر چه اين مواد بيشتر در روده بزرگ بمانند ، آب بيشتري از دست داده و دفع آنها سخت تر مي شود.

سرطان روده بزرگ ، سومين سرطان شايع در دنيا بوده و دومين سرطان کشنده پس از سرطان ريه محسوب مي شود. مرگ ناشي از اين سرطان 11 درصد مرگ و مير ناشي از کل سرطان ها است. اما خوشبختانه اگر اين سرطان زود شناخته شود ، يکي از قابل درمان ترين سرطان ها است. سرطان روده معمولا با ايجاد برآمدگي هايي به نام پوليپ در ديواره روده به وجود مي آيد. پوليپ ها خيلي شايع هستند، ولي بيشتر آنها به سرطان تبديل نمي شوند ، حتي اگر پوليپ هاي مشکوک زود تشخيص داده شوند، قابل درمان هستند.

فاکتورهاي موثر در ابتلا به سرطان روده بزرگ

– سن : معمولا افراد بالاي 60 سال به اين بيماري مبتلا مي شوند. البته اين بيماري مي تواند جوان ترها را نيز مبتلا سازد.

– سيگار : سيگار کشيدن خطر ابتلا به اين بيماري را افزايش مي دهد.

– مشروبات الکلي : افرادي که مرتب از مشروبات الکلي استفاده مي کنند ، خطر ابتلا به اين بيماري را افزايش مي دهند.

– نوع غذا : رژيم غذايي پر چرب ، پرگوشت و کم فيبر در ابتلا به بيماري موثر است.

– عوامل وراثتي : سابقه فاميلي از عوامل موثر بروز اين بيماري است.

– نشانه بيماري اسهال ، يبوست يا هر تغييري که در عادت دفع روزمره به وجود آمده و بعد از چند هفته به حالت اوليه برنگردد.

– وجود خون در مدفوع يا مدفوع خيلي تيره رنگ.

– کم خوني غير قابل توجيه .

– درد شکمي .

– انسداد روده اي .

– کاهش وزن بدون دليل موجه .

– خستگي مداوم .

نکته مهم اين است که بيشتر سرطان هاي روده اي ، نشانه اي ندارند و معمولا وجود خون در مدفوع اولين علامت است که اغلب با چشم غير مسلح قابل رويت نبوده و با آزمايش هاي ميکروسکوپي تشخيص داده مي شود.

 

اين نشانه به خصوص در افراد بالاي 60 سال بايد جدي گرفته شود. اگر متوجه نشانه اي شديد ، سعي کنيد عادت غذايي خود را براي مدتي تغيير داده و نتايج را بررسي کنيد. گاهي مصرف بعضي داروها نيز مي تواند چنين نشانه هايي توليد نمايد ، يا حتي مصرف بعضي از غذاها مانند گوجه فرنگي ، فلفل قرمز ، چغندر ،… در مدفوع رنگ قرمز ايجاد مي کند ، که نبايد با خونريزي اشتباه گرفته شود.

عوامل موثر در جلوگيري از ابتلا به اين بيماري

از مهمترين عوامل جلوگيري از ابتلا به سرطان روده ، رژيم غذايي پرفيبر و انجام تمرينات ورزشي است. شما مي توانيد روزانه با چند دقيقه بالا و پايين پريدن ، از پله ها بالا و پايين رفتن يا هفته اي 3 بار پياده روي به سلامتي روده هاي خود کمک کنيد .

نکته بسيارمهم ديگر ، خوردن ميوه و سبزي است.  براي سلامتي روده ها لازم نيست که حتما سبزي و ميوه خام مصرف نماييد، بلکه آنها مي توانند به شکل پخته، خشک شده و يا فريز شده باشند. البته عمل پختن بايد در حداقل زمان ممکن و با آب و حرارت کم انجام شود. سبزيجات برگ سبز ، مانند اسفناج ، کلم و کاهو نيز بسيار مفيد هستند. در آخر به خاطر داشته باشيم که اکثر سرطان هاي روده در مراحل اوليه، تشخيص داده شود تا 90 درصد قابل درمان است.

Advertisements
  1. هنوز دیدگاهی داده نشده است.
  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: