خانه > فناوری اطلاعات, آموزش, آموزش کامپیوتر > عيب‌يابي كامپيوترهاي كيفي

عيب‌يابي كامپيوترهاي كيفي


عيب‌يابي كامپيوترهاي كيفي

هر كاربر كامپيوتري مجبور خواهد بود روزي كامپيوتر خود را تعمير و يا تعويض كند. چنين شرايطي براي هر كاربري بسيار دشوار خواهد بود. اما با مطالعه نكات و ترفندهاي مربوط به عيب‌يابي و تعمير كامپيوترهاي كيفي كه در ادامه به آنها خواهيم پرداخت، مي‌توانيد با اعتماد به نفس كامل، اين امور را انجام دهيد.

تصادفات

تصادفات هميشه رخ مي‌دهند، به ويژه زماني كه در سفر هستيد، به همراه بردن كامپيوتر كيفي در هواپيما، قطار و اتومبيل و يا كار با آن در محل‌هاي نا آشنا، ممكن است سبب شود تا كامپيوتر شما ضربه بخورد، بيفتد و يا آب روي آن بريزد. اگر كامپيوترتان به زمين بيفتد، ممكن است يك يا تمامي بخش‌هاي داخلي آن صدمه ببيند. با بررسي ظاهر آن مي‌توانيد صدمات خارجي را مشاهده كنيد، اما تنها راه تشخيص صدمات داخلي آن است كه كامپيوتر را روشن كرده و ببينيد كه چه اتفاقي مي‌افتد. بسته به علايم ظاهر شده، ممكن است خودتان قادر باشيد كامپيوترتان را تعمير كنيد. اگر هيچ صدمه واضحي را مشاهده نكرديد اما كامپيوتر شما داراي مشكل بود، ممكن است يكي از اتصالات ظريف داخل آن شكسته و يا شل شده باشد؛ بنابراين پيش از آنكه به فكر خريد قطعات جديد و يا يك كامپيوتر كيفي جديد بيفتيد، بهتر است كامپيوتر آسيب ديده خود را به يك مركز تعميرات كامپيوتر ببريد تا شايد متخصصان آنجا بتوانند مشكل را يافته و برطرف سازند.

در مورد ريختن آب روي كامپيوتر نيز بايد گفت اين امر در اغلب اوقات بسيار دردسر ساز است. اما هميشه ريختن آب روي كامپيوتر كيفي به معناي پايان عمر آن نيست. مايعات مي‌توانند موجب خرابي اجزاي الكتريكي داخل كامپيوتر، به ويژه مادربرد شوند، اما اگر به سرعت پس از ريختن مايعات،‌ دست به كار شويد، مي‌توانيد از بروز فاجعه جلوگيري كنيد. بدين منظور بلافاصله كامپيوتر خود را خاموش كرده و آن را به آرامي وارونه كنيد. با اين كار مايعات داخل آن خارج شده و از صدمات بيشتر جلوگيري خواهد شد. اگر مايع ريخته شده در داخل كامپيوتر، آب است، مي‌توانيد اندكي صبر كنيد تا تبخير شود و سپس كامپيوتر را از حالت برعكس خارج كنيد.

نوشيدني‌هايي چون نوشابه، آب ميوه و قهوه مشكل بيشتري ايجاد مي‌كنند؛ زيرا ممكن است آن مايع خشك شود، اما بقايا و رسوبات آنها باقي مي‌مانند كه مي‌توانند موجب قطعي جريان و خرابي اجزا شوند. در اين حالت بهتر است فرد متخصصي كامپيوتر شما را بررسي كرده و آن را تميز كند.

مشكلات مربوط به صفحه نمايش

صفحات LCD كامپيوترهاي كيفي بسيار خوب به نظر مي‌رسند، اما اين صفحات و اجزايي كه آنها را به مادربرد متصل مي‌كنند،‌ بسيار ظريف هستند و افتادن كامپيوتر و يا تكان‌هاي شديد مي‌تواند موجب خرابي صفحه نمايش شود.

مشكلات مربوط به صفحه نمايش انواع مختلفي دارند و هريك از آنها داراي علل مخصوص به خـود هستند. زماني كه صفحه نمايش فقط تصوير سياهي را نمايش مي‌دهد، نشانگر آن است كه اتصال بين صفحه و مادربرد شل يا قطع شده است. زماني كه خطوط باريكي روي صفحه نمايش داده شود، معمولاً نشانگر آن است كه يكي از اتصالات مادربرد شل شده است. زماني كه تصوير تار و كم نور است، احتمالاً نورپردازي پشتي آن به خوبي انجام نمي‌شود. وجود لكه‌هاي فزاينده در صفحه نمايش، علامت آن است كه زمان آن فرا رسيده صفحه نمايش خود را تعويض كنيد. اگر پس از آنكه اندكي با كامپيوتر خود كار كرديد، صفحه نمايش دچار اختلال شد، نشان دهنده آن است كه كامپيوتر بيش از حد داغ شده است. پيكسل‌هاي مرده كه به شكل نقاط سياه و سفيد توپر كوچك نمايش داده مي‌شوند، متداول هستند، اما هيچ راه حلي براي آنها وجود ندارد. اما برخي شركت‌ها در صورتي كه تعداد پيكسل‌هاي مرده از يك حدي بيشتر باشد، كامپيوتر كيفي را تعويض كرده و كامپيوتر ديگري به شما مي‌دهند.

اغلب اين اشكالات به بررسي يك فرد متخصص نياز دارند. تعمير صفحه نمايش فرآيند دشوار و حساسي است و معمولاً به باز كردن كامپيوتر نياز دارد كه در نتيجه گارانتي سيستم شما را باطل مي‌سازد. اولين موردي كه بايد بررسي كنيد فن‌هاي كامپـيوتر اسـت. بايد از درست كار كردن آنها اطمينان حاصل كنيد. منافذ كامپيوتر خود را بررسي كنيد تا از بسته نبودن آنها اطمينان يابيد. هوا بايد بتواند در بخش زيرين كامپيوتر نيز جريان داشته باشد. اگر همه منافذ باز بودند، اما كامپيوتر شما همچنان داغ بود و صداي فن نيز شنيده نمي‌شد، احتمالاً اشكال از فن است. ممكن است فقط كافي باشد خاك روي فن و يا منافذ را پاك كنيد اما اگر اسپري‌هاي هواي فشرده نيز در اين خصوص به شما كمكي نكردند، فن را برداشته و به صورت دستي آن را تميز كنيد.

بسته به نوع كامپيوتر كيفي شما، برداشتن فن مي‌تواند كار ساده يا دشواري باشد. بهتر است در اين مورد احتياط كنيد. پس از آنكه فن را كاملاً تميز كرديد، اگر باز هم كار نكرد، بهتر است آن را تعويض كنيد. خاموش شدن كامپيوتر مي‌تواند در نتيجه شل شدن سوئيچ‌ها نيز رخ دهد. اگر مشكل داغ شدن بيش از حد كامپيوتر برطرف نشد، كامپيوتر خود را نزد متخصص ببريد تا آن را بررسي كند.

مشكل روشن شدن كامپيوتر

هنگامي كه كامپيوتر روشن نشود، علل متعددي مي‌تواند براي اين امر وجود داشته باشد؛ اما بهتر است ابتدا ساده‌ترين آنها را بررسي كنيد.كامپيوتر بدون نيروي برق نمي‌تواند كار كند، پس بهتر است ابتدا بررسي كنيد كه باتري آن شارژ دارد يا خير. آداپتور A/C كامپيوتر كيفي خود را نيز بررسي كنيد. اطمينان يابيد كه پريز برقي كه كامپيوتر خود را به آن متصل كرده‌ايد، به درستي كار مي‌كند. اگر پريز برق به درستي كار مي‌كرد و دچار اشكال نبود، بررسي كنيد كه آيا LED روشن بوده و تمامي اتصالات در جاي خود محكم هستند يا خير. اگر هيچ مشكلي در اين خصوص وجود نداشت، مي‌توانيد مطمئن باشيد كه مشكل از منبع تغذيه شماست.

پيش از راه‌اندازي كامپيوتر، تمامي تجهيزات جانبي را از كامپيوتر خود جدا سازيد. احتمال آن وجود دارد كه تجهيزات جانبي سبب بروز مشكل باشند. جدا ساختن آنها قبل از راه‌اندازي كامپيوتر، اين موضوع را مشخص مي‌كند. اگر حين فرآيند راه‌اندازي با صداي بيپ مواجه شديد ولي كامپيوتر روشن نشد، احتمالاً مشكل در BIOS كامپيوتر است و يا يكي از ماجول‌هاي حافظه دچار اشكال شده است. اين صداهاي بيپ تصادفي نيستند، بلكه كدي هستند كه توسط شركت سازنده ايجاد شده‌اند و به افراد متخصص اعلام مي‌كنند كه مشكل چيست. بررسي ماجول‌هاي حافظه نسبتاً آسان است. حافظه در قسمت انتهايي كامپيوتر كيفي قرار دارد.

اغلب كامپيوترهاي كيفي داراي دو شيار حافظه هستند. ابتدا يك ماجول حافظه را خارج سازيد و كامپيوتر خود را راه‌اندازي كنيد. اگر كامپيوتر به درستي راه‌اندازي شد، مشخص مي‌شود كه داراي يك ماجول حافظه يا شيار حافظه معيوب هستيد. در غير اين صورت همين كار را در مورد يـك حافظه ديگر نيز انجام دهيد. ممكن است مجبور شويد يك ماجول حافظه جـديد نصب كنيد تا كامپيوترتان به حالت عادي خود باز گردد. اگر فن و هارددرايو شما به درستي كار مي‌كنند و شـما صداي چرخيدن آنها را مي‌شنويد، اما در صفحه نمايش هيچ چـيزي نمايش داده نمي‌شود، مشكل مربوط به صفحه نمايش شماست.

مترجم: فرناز رجبي‌مهر

Advertisements
  1. هنوز دیدگاهی داده نشده است.
  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: