خانه > Uncategorized > دستكاري رجيستري

دستكاري رجيستري


دستكاري رجيستري

ويرايشگررجيستري(REGEDIT.EXE) در تمام نسخه هاي ويندوز موجود ميباشد ، شما را قادر مي سازد كه رجيستري ويندوز را ببينيد و در آن به جستجو و دستكاري بپردازيد(البته ايد توجه داشته باشيد كه اين برنامه را در منوئي شروع نمي توانيد پيدا كنيد). همانطور كه اشاره شد ويرايشگر رجيستري فايلي به نام REGEDIT.EXE مي باشد كه در شاخه اي كه ويندوز را نصب كرده ايد موجود مي باشد.
براي اجراي آن چندين روش موجود ميباشد كه راحت ترين آنها استفاده از گزينه RUN مي باشد.بدين ترتيب كه گزينه RUN را از منوي START انتخاب كنيد و در آن عبارت REGEDIT را تايپ نموده و سپس دكمه OK را كليك كنيد.اگر ويندوز شما اين ويرايشگر را داشته باشد آن را اجرا خواهد نمود.
ويرايشگر رجيستري(REGEDIT)
يك ويرايشگر ديگر كه در ويندوزهاي 2000 يا NT قابل استفاده مي باشد REGEDIT32.EXE است كه قسمتهايي را كه در ويرايشگر استاندارد قابل استفاده نيست در اين ويرايشگر مي توانيد استفاده كنيد، شما همچنين در آن قادر به ديدن و تغيير در قسمت هاي سري ويندوز خواهيد بود. همچنين نيز مي توانيد مقادير رشته اي REG_EXPAND_SZ , REG_MULTI_SZ را ايجاد و ويرايش نماييد.
ساختن ميانبر براي اينكه هر گاه مي خواهيد ويرايشگر رجيستري را اجرا نماييد مراحل فوق را تكرار نكنيد بهتر است كه يك ميانبر (SHORT CUT) از آن بر روي ميز كار (DESKTOP) بسازيد.طريقه ساختن آن بدين ترتيب است كه در قسمتي از ميز كار (DESKTOP) كه هيچ آيكوني نيست راست كليك نماييد و در منويي كه باز مي شود گزينه NEW را انتخاب كنيد و سپس در زير منوي آن گزينه SHORTCUT را انتخاب كنيد.
آنگاه در پنجره اي كه باز ميشود در COMMAND LINE عبارت REGEDIT را تايپ كنيد و دكمه NEXT را كليك كنيد و در پنجره جديدي كه باز مي شود عبارت REGISTERY EDITOR را تايپ كنيد و سپس دگمه FINISH را كليك كنيد.از اين به بعد شما مي توانيد با دابل كليك بر روي اين ميانبر به محيط ويرايشگر ويندوز دسترسي پيدا كنيد.
بعد از اينكه شما REGEDIT را اجرا نموديد پنجره اي ظاهر مي شود كه در سمت چپ آن ساختار درختي و در سمت راست آن مقادير شاخه انتخاب شده قرار دارد. كساني كه با WINDOWS EXPLORER سروكار داشته اند شباهت آن را با REGEDIT كاملا درك مي كنئد.براي گسترش يك شاخه فقط كافيست كه بر روي علامت [+] كه در سمت چپ اسم هر شاخه قرار دارد يك بار كليك كنيد و يا بر روي شاخه مورد نظر دابل كليك كنيدو براي ديدن محتويات و متغير هاي هر شاخه يك بار بر ر وي آن كليك كنيد و در سمت راست ليست متغيرهاي مقادير را مي توانيد ببينيد.شما نيز مي توانيد متغير يا يك شاخه نيز بسازيد يا آن را خذف كنيد.
مثلا براي ساختن يك شاخه يا متغير بايد اعمال زير را انجام دهيد.از منوي EDIT گزينه NEW را انتخاب كنيد ، براي ساختن شاخه بايد گزينه KEY را انتخاب كنيد و براي ساختن يك متغير بايد نوع متغير مورد نظر را انتنخاب كنيد.البته اين كار را نيز مي توانيد با راست كليك در صفحه نيز انجام دهيد.همچنين قادر به حذف يا تغيير نام شاخه يا متغير مي باشيد.
نكته : توجه داشته باشيد كه هميشه قبل از ويرايش و تغيير در رجيستري از آن يك نسخه پشتيبان تهيه كنيد. مخصوصا براي افرادي كه تازه با آن آشنا شده اند چون با تغيير يا حذف يك متغير يا شاخه ممكن است مجبور شويد كه سيستم عامل كامپيوتر خود را دوباره نصب كنيد.
وارد كردن( IMPORTING ) و صادر كردن (EXPORTING) تنظيمات رجيستري
يكي از قابليتهاي مهم رجيستري ويندوز توانايي آن در وارد كردن (IMPORT) تنظيمات رجيستري از فايل متني و صادر كردن(EXPORT) آن به فايل متني است.
به اين وسيله شما مي توانيد در صورت صدمات احتمالي به رجيستري آن را به حالت قبل برگردانيد.براي اين كار كافي است كه قبل از آنكه رجيستري را ويرايش كنيد به منوي REGISTERY رفته و گزينه «Export Registery File» را انتخاب كنيد و پس از وارد كردن نام فايل آن را ذخيره كنيد.
نكته : ” فايلي را كه اطلاعات رجيستري در آن ذخيره مي كنيد يك فايل متني مي باشد كه مي توانيد توسط يك ويرايشگر متن محتواي آن را مشاهده كنيد.و مهمتر آنكه توجه داشته باشيد كه در هنگام ذخيره كردن رجيستري اگر شاخه اي را انتخاب كرده باشيد ، فقط اطلاعات شاخه و زير شاخه هاي آن در فايل ذخيره مي شوند.پس هنگام ذخيره كردن اطلاعات كل رجيستري دقت داشته باشيد كه شاخه ريشه يعني «My Computer» را انتخاب كرده باشيد.“
اگر پس ار تغيير در رجيستري از تغييرات خود پشيمان شده ايد كافيست كه دوباره با منوي «Registery» و گزينه «Import Registrey File» را انتخاب كنيد و سپس در كادر محاوره اي كه باز مي شود به آدرس فايلي كه ذخيره كرده ايد رفته و آن را باز نماييد در اين صورت كدي مانند زير را در آن مي بينيد:
REGEDIT4
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup]
«SetupType»=dword:00000000
«CmdLine»=»setup-newsetup»
«SystemPrefix»=hex:c5,0b,00,00,00,40,36,02
توجه داشته باشيد كه فايلهايي كه ذخيره مي كنيد با پسوند .reg هستند و با دستكاري اين فايلها و Import كردن آنها به رجيستري مانند اين است كه رجيستري را مورد تغيير قرار داده باشيد.
نكته : از اين پس به هر آدرس رجيستري عنوان ”كليد“ را بر مي گزينيم.
حذف كردن يك كليد يا متغير با استفاده از فايلهاي Reg
همانطور كه عنوان شد شما مي توانيد با تغيير در فايلهاي Reg نيز رجيستري را تغيير دهيد ، حال به نكته هايي در اين مورد مي پردازيم.
براي حذف كردن يك كليد فقط كافيست كه علامت منها را در ابتدا ي كليد قرار دهيد.به مثال زير توجه كنيد ، در اين مثال ما كليد Setup را حذف مي كنيم.
[-HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ SETUP]
و همچنين براي حذف كردن يك متغير كافيست كه علامت منها را در مقابل آن قرار دهيم . به مثال زير توجه كنيد:
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup]
«SetupType»=-
همانطور كه گفته شد براي اعمال اين تغييرات بايد آن را به عنوان ورودي به رجيستري بفرستيد كه اين عمل را با استفاده از Import كردن توضيح دايم ، اما اين كار را نيز مي توان با دابل كليك كردن بر روي فايل و تاييد پيامي مبني بر تاييد اين عمل ، را انجام دهيد و در صورتي كه اين كار با موفقيت انجام شود پيامي صادر مي شود.
سوئيچ ها و پارامترهاي خط فرمان Regedit
برنامه Regedit چند سوئيچ دارد كه مي توان به صورت خطي آنها را به كار برد و هر كدام عمل خاصي را انجام مي دهند و معمولا آنها را در فيلهاي دسته اي (Batch File) قرار مي دهند.
شكل كلي فرمان Regedit به اين صورت است:
regedit.exe [options] [filename]
Filename نام فايلي است كه به عنوان ورودي (Import) مي خواهيم به رجيستري بفرستيم و از سوئيچ هاي زير مي توانيم به عنوان Option استفاده كنيم:
/S: هنگامي كه فيلي را به وسيله خط فرمان به رجيستري مي فرستيم پيامهايي صادر مي شود.اكر بخواهيم كه اين پيامها صادر نشوند همراه سوئيچ /s از آن استفاده مي كنيم.
/E : خروجي دادن (Export) از رجيستري به فايل مانند:
regedit /e file.reg HKEY_USERS\.DEFAULT
در مثال بالا از كليد HKEY_USERS\.DEFAULT به فايل file.reg خروجي داده ميشود .
/L:system : به وسيله اين سوئيچ مي توانيد محل فايل System.dat را مشخص كنيد.
/U:user : به وسيله اين سوئيچ مي توانيد محل فايل User.dat را مشخص كنيد.
/C: فشرده سازي رجيستري ( فقط در ويندوز 98)
در ويندوز 98 به طور اتوماتيك هر بار كه ويندوز اجرا مي شود و شروع به كار مي كند از رجيستري يك پشتيبان تهيه مي كند.البته شما با استفاده از يوتيليتي Scanreg.exe نيز مي توانيد اين كار را انجام دهيد.
اگر رجيستري شما خراب شد چه بايد بكنبد؟
در تمامي نسخه هاي ويندوز يك مكانيسم پشتيباني رجيستري ويندوز كه كاملا قابل اطمينان است وجود دارد ، اما به شما توصيه مي شود كه هرگز تنها به آن اطمينان نكنيد و هميشه خودتان نيز پشتيبان تهيه كنيد .
در ويندوز 98 ، در مسير شاخه اي كه ويندوز را نصب نموده ايد (معمولاc:\windows) چندين فايل مخفي وجود دارد از قبيل system.day و user.dat كه رجيستري فعلي را نگهداري مي كنند و فايلهاي system.da0 و user.da0 كه پشتيبان رجيستري مي باشند.
در هنگامي كه رجيستري را با استفاده از مكانيسم ويندوز مي خواهيد بازيابي كنيد ، اعمال زير را بايد انجام دهيد:
1- از منوي Start گزينه Shutdown را انتخاب كنيد و در پنجره جديدي كه باز مي شود گزينه Restart in MS-DOS mode را انتخاب كنيئد و دكمه OK را كليك كنيد.
2- به مسير شاخه اي كه ويندوز را در انجا نصب كرده ايد تغيير مسير دهيد.(مثلا c:\windows)
3- دستورات زير را به كار ببنديد:
Attrib –h –r –s system.dat
Attrib –h –r –s system.da0
Copy system.da0 system.dat
Attrib –h –r –s user.dat
Attrib –h –r –s user.da0
Copy user.da0 user.dat
4- سيستم خود را دوباره راه اندازي (Restart)كنيد.
اگر اين عمل هم باز موجب ترميم رجيستري نشد ، بر روي ديسك سخت سيستم شما فايلي به نام system.1st وجود دارد كه هنكامي ويندوز 98 را براي اولين بار با موفقيت نصب مي كنيد ، اين فايل ايجاد مي گردد.شما بايد اين فايل را پيدا كنيد و دستورات زير را اعمال كنيد:
Attrib –r –s –h system.1st
در اينجا فرض شده است كه ويندوز در مسير(c:\windows) نصب شده است.
Copy system.1st c:\windows
در ويندوز NT شما مي توانيد با استفاده يكي از دو روش «Last Know Good» يا Rdisk رجيستري را باز گردانيد

Advertisements
دسته‌ها:Uncategorized
  1. هنوز دیدگاهی داده نشده است.
  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: