خانه > فناوری اطلاعات > اسلام را نمی توان هک یا دیفیس کرد

اسلام را نمی توان هک یا دیفیس کرد


 جهاد مجازي، جهاد الکترونيکي و جهاد اينترنتي اصطلاحاتي اند که شايد تاکنون آنها را شنيده باشيد. واقعيت اين است که اين نوع جهاد داراي تفاوت ماهوي با جهاد به شکل سنتي آن نيست و تنها تفاوت اين جهاد با انواع ديگر جهاد اين است که در بستر الکترونيک انجام مي‌شود.

به اعتقاد صاحب‌نظران جهاد الکترونيک داراي دو نوع است:

1- جهاد سايبرنتيک (CYBER JIHAD)

2- جهاد شبکه‌اي (NET JIHD)

که هر يک از اينها، خود داراي دو نوع تدافعي و تهاجمي‌اند.

جهاد سايبرنتيک

در جنگ سايبرنتيک دشمن سعي دارد با کليه امکانات باعث از هم گسيختگي سيستم‌هاي اطلاعاتي و مخابراتي، سيستم‌هاي کنترل و فرماندهي شبکه‌هاي ارتباطاتي، خبرگيري و جاسوسي نيروهاي نظامي و غيرعملياتي کردن آنها در صحنه نبرد و يا در حالت عادي شود.

بنابراين، براي انجام جهاد در اين عرصه لازم است در اولين قدم مسلمانان به فراهم‌سازي و تکميل زيرساخت‌هاي اطلاعاتي و ارتباطاتي بپردازند تا از جهت فني در عرصه فناوري اطلاعات و ارتباطات خودکفا باشند. پرواضح است که در صورت استفاده از فناوري‌هاي ساخته غرب، به راحتي در جنگ‌هاي الکترونيکي مغلوب شده هيچ حرفي براي گفتن نخواهيم داشت؛ خصوصا که عمده شرکت‌هاي فعال غربي در عرصه فناوري اطلاعات و ارتباطات به گونه‌اي به صهيونيسم بين‌الملل وابسته‌اند. آنچه در پي مي‌آيد، اطلاعاتي درباره برخي از اين شرکت‌هاست:

– شرکت اينتل، سازنده مادريورد، پردازشگر پنتيوم، و بزرگ‌ترين شرکت توليد‌کننده ميکروچيپ در دنياست که مهم‌تريم شعبه اين شرکت در اسرائيل است. اين شرکت به‌طور متوسط سالانه يک بيليون دلار درآمد دارد که اين درآمد براي پيشبرد اسرائيل در تمامي زمينه‌هاي تکنولوژي مصرف مي‌شود.

– شرکت AOL، پايگاه اطلاع‌رساني مشهور امريکا که به توزيع خدمات اينترنتي در اين کشور مي‌پردازد، مشهورترين اينترانت در ايالات متحده امريکاست که سالانه سي درصد سود خود را به دولت اسرائيل اهدا مي‌کند. يکي از جالب‌ترين مطالب درباره اين شرکت مطلبي است که در Jerusalem Post در ژوئن 2000 چاپ شد و در آن به صراحت اعلام شد که همکاري اسرائيل و اين شرکت، که پشتيبان موسسه‌هاي چند رسانه‌اي چون تايمز، سي. ان. و. آي. سي. کيو (نوعي نرم‌افزار چت) است، قطعا بر اخبار و اطلاعاتي که جهان درباره اسرائيل دريافت مي‌کند، اثرگذار خواهد بود.

– علاوه بر موارد ياد شده، مراکز تحقيق و گسترش شرکت‌هاي مايکروسافت، آي. بي. ام و اينتل در اسراييل‌اند.

اما پس از برداشتن گام اول که همانا بومي‌سازي فناوري‌هاي نوين است. در گام دوم بايد خود را براي مبارزه با دشمنان آماده کنيم. آموزش راه‌هاي هک، انتشار ويروس و… هر چند از نظر ما نامطلوب‌اند، براي ايجاد رعب در دل دشمنا ضروري به نظر مي‌رسند ، و وقتي به اهميت حقيقي اين موضوع پي‌ مي‌بريم که به ياد داشته باشيم تاکنون امريکا عامل بيشترين حملات در فضاي سايبر بوده است.

 اقدامات سيا براي تحقق جنگ عليه اسلوبودان ميلوشويچ، رئيس‌جمهور صربستان، از طريق حمله الکترونيکي به بانک‌هاي حاوي حساب‌هايش براي بلوکه و مخدوش کردن دارايي‌هايش، از اولين پيشنهادها براي شروع چنين جنگي بود. همچنين اقدامات امريکا در حمله به سايت‌هاي اسلامي به بهانه مبارزه با تروريسم نمونه آشکار يک جنگ جدي سايبرنتيک است.

صهيونيست‌ها نيز با هک کردن سايت‌هاي اسلامي و حمله به سايت‌هاي رسمي دولت‌هاي عرب تلاش مي‌کنند تا آنجا که ممکن است به کشورهاي اسلامي لطمه بزنند.

براي مثال، در سال 2000 سايت حزب‌الله لبنان (Hezbollah) که سايتي ضد صهونيستي است، از سوي گروهي هکر اسرائيلي هک شد و پرچم اسرائيل و سرود ملي اسرائيل روي آن قرار داده شد. همچنين، در سال 2004 پايگاه اطلاع‌رساني فلسطين- وابسته به حماس- با حمله ويروس‌هاي رايانه‌اي از سوي رژيم صهيونيستي مواجه شد. اين حمله به گونه‌اي طراحي شده بود که تا مدت‌ها تمام بخش‌هاي اين سايت غيرقابل دسترس بود.

جهاد شبکه‌اي

در جنگ شبکه‌اي دشمن سعي دارد با تسلط بر فضاي سايبر و استفاده از امکانات آن از جمله تاسيس و حمايت از سايت‌ها و وب‌لاگ‌هايي که با انتشار مطالب براي تخريب و تضعيف و تغيير اررش‌ها و باورهاي جامعه اسلامي تلاش مي‌کنند، تفکر و فرهنگ غربي را در تمام ابعاد گسترش دهد.

 لازم است در مقابل اين روش جهاد شبکه‌اي اعمال شود. در اين نوع جهاد بايد در قدم اول با تسلط بر فضاي سايبر. سايت‌هاي اسلامي با زبان اقوام مختلف مسلمان در جهت تحکيم تفکر اسلامي و پاسخ‌گويي به شبهات و ايرادهاي مطرح شده در باره فرهنگ اسلامي ايجاد شود و افزايش يابد.

 همچنين، در گام بعدي لازم است که با ايجاد و گسترش سايت‌هاي غرب‌شناسي، فرهنگ غرب را نقد کنيم و از اين طريق غرب را با چالش‌هاي مختلف مواجه ساخته، با استفاده از کليه نيروها به خصوص انديشمندان منتقد غربي ضمن تبيين مباني آنان افکار عمومي ملت‌ها را به مخالفت با سياست‌هاي دولتي‌هاي غربي هدايت کنيم.

روزنه‌هاي اميد

شايد اين مطالب و مثال‌هايي که آورده شد اين تصور را در ذهن خواننده پديد بياورد که مسلمانان در اين عرصه‌ها بسيار ضعيف ظاهر شده‌اند؛ اما حقيقت اين است که مسلمانان- خصوصا در ايران و لبنان- دستاوردهاي خوبي در اين زمينه داشته‌اند. طيف وسيع سايت‌هاي فارسي اسلامي که علاوه بر داشتن محتواي غني، جذابيت‌هاي گرافيکي و فني بسيار بالايي دارند- نظير تبيان، رهپويان وصال، باشگاه انديشه و … –  از دستاوردهاي فني مهندسان جوان ايراني در عرصه فناوري‌هاي نوين اطلاعاتي و ارتباطاتي نظير انواع سرويس‌هاي ارائه دهنده وب‌لاگ و ساخت فيلترهاي داخلي‌اند. موفقيت حزب‌الله لبنان در عرصه بازي‌هاي رايانه‌اي خصوصا بازي شهادت و … شاهدي بر اين مدعاست.

جالب است بدانيد گري بنت، استاد دانشگاه ولز و يکي از تئوريسين‌هاي مبارزه با اسلام، در کنفرانس سال 2004 انجمن مطالعات خاورميانه در لندن، با بيان سخناني تبحر اسلام گرايان را در عرصه جهاد اينترنتي تصديق کرد.

وي در اين باره گفت: با فعال شدن پايگاه‌هاي اينترنتي مسلمانان اصول‌گرا در چند سال اخير. هک کردن پايگاه‌هاي اينترنتي در غرب گسترش يافته است. هک شدن پايگاه‌هاي اينترنت وزارت دفاع امريکا و ارتش اسرائيل نمونه‌هايي از اين دست است.

وي در ادامه تصريح کرد: تا پيش از گسترش فعاليت‌هاي اسلام گرايان در اينترنت، بسياري از موسسه‌هاي غربي و حتي اسرائيل از نرم‌افزارهاي محافظ استفاده نمي‌کردند، اما هم‌اکنون اغلب اين پايگاه‌ها در سال‌هاي اخير به محافظ مجهز شده‌اند.

در آخر، با اميد آنکه حرکت اسلام‌گرايان در اينترنت روز به روز وسعت و پويايي بيشتري پيدا کند و زمينه‌ساز ظهور حضرت مهدي (عج) شود، توجه خود و مخاطبان را به اين حديث پيامبر اکرم (ص) جلب مي‌کنم که مي‌فرمايد: «من لم يغز و لم يحدث نفسه بغزو مات علي شعبة من النفاق»؛ آن کس که جهاد نکند و فکر جهاد را در انديشه خود نپروراند. به هنگام مرگ در شعبه‌اي از نفاق مرده است.

                                                                       محمدصادق افراسيابي

منبع: هفته نامه سروش

Advertisements
دسته‌ها:فناوری اطلاعات
  1. هنوز دیدگاهی داده نشده است.
  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: