خانه > آموزش, آموزش کامپیوتر, آموزش اینترنت > اشتراك گذاشتن اينترنت در يك شبكه محلي

اشتراك گذاشتن اينترنت در يك شبكه محلي


اشتراك گذاشتن اينترنت در يك شبكه محلي

1

 

اشتراك گذاشتن اينترنت در يك شبكه محلي

يكي از راهكارهاي پيشنهادي براي اشتراك گذاشتن اينترنت بين چندين كامپيوتر در يك شبكه محلي كوچك مثل يك شبكه خانگي يا اداري يا حتي يك كافي نت با تعدادي محدود كامپيوتر استفاده از ICS است . اين محصول كه در همان سي دي ويندوز شما قرار دارد به شرط انكه از Win98SE+ به بالا استفاده كنيد قابل نصب است . در اين مقاله شما چگونگي اتصال و نصب را با استفاده از cable/dsl ياد خواهيد گرفت . چراكه سرعت اينترنت در اتصالات تلفني بسيار پايين است و كمتر ميشود انرا با ديگر كامپيوتر ها به اشتراك گذاشت . اما با اين حال با همين روش با كمي تغيير ميتوانيد انرا براي اتصالات تلفني نيز پياده سازي كنيد. در اين روش به چهار مرحله اساسي ميرسيم :

ابتدا به معماري فيزيكي اين شبكه ميپردازيم .

ابتدا بايد كامپيوتري را به عنوان كامپيوتر سرور در نظر بگيريد كه براي اتصال ديگر كامپيوتر ها به اينترنت از طريق اين كامپيوتر ميسر خواهد بود . به اين كامپيوتر، كامپيوتر ICS ميگوييم . كامپيوتر ICS به دو اداپتور شبكه نيازمند است كه براي اتصالات تلفني به يك اداپتور شبكه و يك مودم براي اتصال به اينترنت نيازمنديم . در كابل بندي شبكه اگر با اسلات پر مواجه شديد ميتوانيد با استفاده از USB كارتهاي شبكه مورد نياز را نيز وصل كنيد .

قبل از شروع هر كاري و نصب ICS برروي كامپيوتر سرور از صحت اتصال كامپيوتر به اينترنت و همچنين از درستي اتصالات داخلي شبكه خود مطلع شويد اگر نرم افزاري ديگري براي اشتراك گذاري اينترنت استفاده ميكرديد انرا كاملا پاك كنيد . اگر قبلا ICS را نصب كرده ايد انرا پاك كنيد . در ضمن توجه داشته باشيد كه ICS با AOL سازگاري ندارد لذا اگر AOL برروي كامپيوتر شما نصب است انرا نيز پاك كنيد .
حال كامپيوتر ICS شما بايد شمايي مانند زير در properties شبكه داشته باشد :

Network Properties
One Client for Microsoft networks
Two network adapters
Two TCP/IP, one for each network adapter
Two NetBEUI, one for each network adapter
One File and Printer Sharing for Microsoft Networks.

اگر هر كدام از اجزا نبودند با دكمه add ميتوانيد انها را اضافه كنيد . در ضمن IPX را نيازي نيست پس ميتوانيد انرا حذف كنيد .
One Client for Microsoft networks
در قدم بعدي بايد پروتوكول TCP/IP را كه از اداپتور شبكه شما رد ميشود را سازماندهي كنيد . در اين كامپيوتر ادرس TCP/IP را به 192.168.0.1 تغيير دهيد و subnet mask را نيز به 255.255.255.0 تغيير دهيد . فعلا اينكه اينها چي هستند را بگذريم .

Configure Internet Connection

برروي NetBEUI كه برروي كارت شبكه شما قرار گرفته تا به مودم dsl مرتبط شود كليك كنيد و انرا پاك كنيد . بروي TCP/IP كليك كنيد و TCP/UP را همانطور كه ISP شما گفته است تنظيم كنيد .

More things to configure

در properties شبكه خود Primary Network Login را به Client for Microsoft Networks تغير دهيد . در اخر برروي file and print sharing كليك كنيد و file sharing را enable كنيد . اين گزينه براي ارتباط ديگر كامپيوتر ها با اين كامپيوتر لازم است .
حال به اينترنت متصل شويد و ببينيد با اين كامپيوتر ميتوانيد به اينترنت متصل شويد يا خير . در صورتي كه موفق شديد تا اينجاي كار را درست پيش رفته ايد . حال بايد كامپيوتر هاي ديگر را پيكر بندي كنيد كه باز هم ياد اور ميشوم از صحت شبكه خود مطمئن باشيد. نكته اي كه بايد متذكر شوم اينست كه نام ICS server را به نامي كه در workgroup كامپيوتر هاي ديگر است يكي كنيد . حال كه كامپيوتر ICS شما به اينترنت ميتواند متصل شود و به شبكه متصل است نوبت نصب ICS است .
از منوي start به كنترل پنل برويد . برروي add/remove programs دوبار كليك كنيد و برروي زبانه windows setup برويد برروي internet tools دوبار كليك كنيد و internet connection sharing را انتخاب كنيد . كه البته براي پيشروي عمليات نصب بايد CD ويندوز را در سي دي رام بگذاريد .
بعد از بوت شدن دوباره سيستم يك پنجره ويزارد Home Networking باز ميشود .
ابتدا از شما درباره اتصال شما به اينترنت سوال ميكند كه اگر از مودم كابلي يا dsl استفاده ميكنيد گزينه A direct connection …. را انتخاب كنيد و اداپتور شبكه را نيز انتخاب كنيد صفحه بعدي به شما اجازه ميدهد كه Home network connection را انتخاب كنيد . در ضمن شما نيازي به ساختن ديسك ستاپ براي شبكه خانگي نداريد . بعد از نصب شما بار ديگر بوت ميشويد . كه بعد از ان بايد از لحاظ امنيتي كامپيوترتان را تنظيم كنيد .
براي امنيت در network properties گزينه TCP/IP (Shared) را برگزينيد و properties راانتخاب كنيد . سپس زبانه Binding را انتخاب كنيد و گزينه File and Printer sharing for microsoft networks را از حالت انتخاب خارج كنيد .
حال بايد كامپيوتر هاي ديگر را نيز سازماندهي كنيد .
سازماندهي كامپيوترهايي كه بعنوان كلاينت در ICS عمل ميكنند و از طريق سرور به اينترنت وصل ميشوند با سيستم عامل Windows 98/ME
network properties را باز كنيد و ان را با ليستي كه در پايين مي اورم چك كنيد و ان را با اطلاعات زيرين تطبيق دهيد يادتان باشد كه netBEUI نبايد نصب شده باشد .

Network Properties
One Client for Microsoft networks
One network adapters
One TCP/IP
One NetBEUI
One File and Printer Sharing for Microsoft Networks.

Select TCP/IP and click properties.
Configure TCP/IP in the following way
IP Address: Obtain IP Address Automatically
Gateway: blank or 192.168.0.1
Bindings: Check both Client for MS Networks and File/Print Sharing Click

حال بعد از ريبوت كردن سيستم به سازماندهي اينترنت اكسپلورر بپردازيم . ابتدا تمامي اينترنت اكسپلورر ها را ببنديد . و سپس به internet options برويد و زبانه connection را انتخاب كنيد . اگر ميتوانيد گزينه never dial a connection را چك بزنيد . سپس به زبانه LAN setting برويد و تمامي چك مارك ها را برداريد . اين تنظيمات نيازي به تنظيمات پروكسي سرور ندارد .
تا اينجا تنظيمات بر اساس ويندوز هاي 98/ME را گفتم حالا نوبت به ويندوز هاي XP/2000 ميرسد .
قبل از نصب ICS برروي ويندوز از صحت عملكرد شبكه داخلي و صحت درستي اتصال به اينترنت مطلع شويد چراكه در صورتيكه هر يك از اين دو مشكلي داشته باشد ICS نميتواند به درستي عمل كند . اگر قبلا از سيستم اشتراك گذاري ديگري بصورت نرم افزاري استفاده ميكرديد يا حتي ICS را قبلا نصب كرده ايد انرا پاك كنيد . اين عمل در مورد پروكسي سرورهايي مانند Sygate نيز ميشود انرا نيز برداريد (البته در صورت نصب ) . تمامي نرم افزارهاي فايروال را غير فعال كنيد . البته بعد از عمليات نصب ميتوانيد انها را دوباره فعال كنيد .
از كامپيوتري با دو NIC يا همان ICS server برروي My network places كليك راست كنيد و گزينه properties را انتخاب كنيد . اولين كاري كه بايد انجام دهيد تغيير نام كانكشن اينترنتي شما به چيزي ساده كه به راحتي قابل شناسايي باشد است . اگر بصورت پيشفرض يكي local area connection و ديگري local internet connection 2 باشد اولي را به internet و دومي را به LAN تغيير دهيد .

Home Networking Connection (LAN)

كارت شبكه اي كه به LAN شما متصل ميشود را با كليك راست برروي ايكون ويژه و انتخاب properties تنظيم كنيد . و از صحت اطلاعات زير مطمئن شويد . Client for Microsoft windows / file and print sharing / NetBEUI and TCP/IP كه در كنار انها بايد يك چك مارك باشد . اگر نيست انها را با كليك برروي دكمه install نصب كنيد .
گام بعدي تنظيمات TCP/IP هست . TCP/IP را انتخاب كنيد و دكمه properties را برگزينيد . و ادرس ip را به 192.168.0.1 تغيير دهيد و Subnet mask را نيز به 255.255.255.0 تغيير دهيد و سپس ok را بزنيد .

Internet Connection

برروي internet NIC كليك راست كنيد . وگزينه هاي زير را بايد داشته باشيد .
Client for Microsoft / networks / file and print sharing / netbeui / tcp/ip كه شما تنها به TCP/IP نياز داريد كه تنها كنار هم اين گزينه هم چك مارك ميگذاريد . كه البته برداشتن چك مارك هاي كنار ديگر گزينه ها باعث ميشود امنيت شما در مقابل هكر ها بالاتر رود . تنظيمات TCP/IP شما براي cable/dsl مودم را از خدمات دهنده اينترنت خود بپرسيد .
Check Internet Connection
حال بايد اتصال اينترنتي خود را چك كنيد . مرورگر اينترنتي خود را باز كنيد و چند سايت باز كنيد براي تست . اين عمل را بايد انجام دهيد چراكه براي ادامه مسير به صحت اتصال خود به اينترنت نيازمنديد .

Configure a second computer to test the LAN

حال كه از صحت اتصال به اينترنت خود مطلع شديد بايد از صحت LAN خود نيز مطلع شويد . براي ادامه مسير نوبت به تنظيمات كامپيوتر هاي ديگر است بنابراين اگر كامپيوتر هاي ديگر از سيستم عامل 95/98/ME استفاده ميكنند در بالا نحوه تنظيمات را توضيح داده ام اگر هم از XP/2000 استفاده ميكنيد در پايين توضيح خواهم داد . باز هم تاكيد ميكنم تا وقتي كه از صحت LAN خود مطلع نشده ايد به ادامه عمليات نپردازيد . در ضمن نام workgroup كامپيوتر سرور بايد همانند نام ديگر كامپيوتر ها باشد . بعد از انكه تنظيمات كامپيوتر هاي ديگر را انجام داديد در ادامه به نصب ICS ميپردازيد .

Configuring Windows 2000 And XP

نميدونم چطور اما خوب تنظيمات در اين نسخه از سيستم عامل نسبت به 98 بسيار ساده تر است . گزينه هاي بيشتري در اين نسخه ميبينيد اما خوب رابطه با كاربر بسيار ساده تر است .
در مورد XP نسخه NetBEUI بصورت پيشفرض نصب نيست . براي ادامه مسير بايد فايل هاي زير را از سي دي ويندوز XP برروي هاردديسك كپي كنيد .

#1) copy nbf.sys into the %SYSTEMROOT%\SYSTEM32\DRIVERS\ directory
#2) copy netnbf.inf into the %SYSTEMROOT%\INF\ directory

در اينجا بايد به network properties برويد . يكي از مسير ها براي رسيدن به اين نقطه كليك راست بر network neighbohood برروي دسكتاپ است . در سيستم عامل XP ميتوانيد network neighborhood را در منوي استارت در گزينه setting و سپس به network dialup connections پيدا كنيد . برروي network connection براي local area network كليك راست كنيد . از صحت وجود گزينه هاي زير مطلع شويد و همچنين در كنار همه انها بايد چك مارك باشد . به اين عمل binding براي كارت شبكه شما ميگويند .

Client for Microsoft windows
file and printer sharing for Microsoft windows
NetBEUI

اگر هر يك از گزينه هاي فوق نبود ميتوانيد انها را با زدن برروي دكمه install نصب كنيد . تنظيمات شبكه شما به پايان رسيده است حال بايد نام كامپيوتر و workgroup خود را عوض كنيد .
نام كامپيوتر شما نامي است كه شبكه كامپيوتر شما را به ان نام ميشناسد . نام workgroup همانطور كه از نامش پيداست نام گروهي كه كامپيوتر ها به هم متصل هستند را مشخص ميكند . تا كامپيوتر ها بتوانند يكديگر را بشناسند . لذا برروي my computer كليك راست كنيد و گزينه properties را انتخاب كنيد . زبانه network identification را انتخاب كنيد . صفحه باز شده نام كامپيوتر و گروه عملياتي را نشان ميدهد در صورت نياز انرا عوض كنيد . براي عوض كردن ان بعد از انكه از اينكه شما بصورت workgroup هستيد و نه بصورت domain مطلع شديد برروي دكمه properties كليك كنيد و نام را عوض كنيد .

Enabling shares on Windows 2000 and XP

براي حضور در شبكه بايد حداقل يك فايل يا پرينتر را با شبكه به اشتراك بگذاريد براي اين كار فولدري به نام shared انتخاب كنيد و گزينه sharing را برگزينيد . و به قسمت shared as رفته و نام اشتراكي را ميتوانيد عوض كنيد ميتوانيد همان بگذاريد . اين اشتراك سبب ميشود كه هر كسي از گروه بتواند برروي ان كنترل كامل داشته باشد . به ان معناست كه هر كس كه پشت اين كامپيوتر مينشيند ميتواند از اين فولدر استفاده كند . در ضمن در ضميمه اضافه كنم كه اگر گزينه sharing را نميبينيد قبلا در عناوين قبلي نحوه نمايان كردن اين گزينه را توضيح داده به هر حال ميتوانيد از folder option اين كار را انجام دهيد . براي اجازه دادن به ديگر ان براي دسترسي به شبكه بايد تنظيمات پرميشن را انجام دهيد .
Install ICS ON WIN2000 سرور
حالا نوبت به نصب ics ميرسد . بروي internet connection خود كليك راست كنيد و گزينه properties را انتخاب كنيد . به زبانه sharing برويد و تنها چك مارك Enable Internet connection sharing را بگذاريد و ok كنيد . وسپس دكمه yes رابزنيد اين سوال در مورد اي پي شما سوال ميكند كه جاي نگراني ندارد . براي تنظيمات كلاينت به بخش مربوطه مراجعه كنيد .
installing ICS for win XP
بعد از انكه از صحت اتصال به اينترنت و شبكه داخلي خود مطلع شديد .
ابتدا نام كانكشن خود را به چيزي كه قابل تشخيص باشد تغيير دهيد كه بصورت پيشفرض به نام Local Area Connection و Local Area Connection 2 ناميده شده است . به منوي استارت رفته و برروي My Network Places كليك راست نماييد و گزينه properties را انتخاب كنيد . و از انجا نام كانكشن خود را تغيير دهيد . در اين جا فرض بر انستكه نام انها را بترتيب به Internet و home network تغيير داده ايم . برروي كانكشن internet كليك راست و properties كنيد . برروي زبانه sharing كليك كرده و گزينه Enable Internet Connection Sharing را چك مارك كنيد . برروي ok و سپس yes كليك كنيد . فايل شيرينگ نبايد با هيچ اداپتور شبكه اي ديگري bound شود بنابراين در اين كامپيوتر File and print sharing براي باز كردن نفوذ هكر ها گزينه خوبي است لذا به network connections برگرديد و در properties كانكشن اينترنت چك مارك گزينه file and print sharing for Microsoft networks و client for Microsoft networks را برداريد . برزبانه personal firewall برويد و گزينه انرا چك دار كنيد . يادتان باشد كه براي كانكشن home network گزينه ها دقيقا برعكس باشد يعني client for Microsoft windows و file and print sharing چك داشته باشند و personal firewall هم خاموش باشد .
ICS Client For XP
براي تنظيمات ديگر كامپيوتر ها جز كامپيوتر سرور بايد به منوي استارت رفته و گزينه my network places برويد بروي كانكشن local area network كليك راست و properties كنيد و گزينه هاي زير را هر كدام كه نبود نصب كنيد
Client for Microsoft networks / file and print sharing for Microsoft networks
internet protocol (tcp/ip) / NetBEUI / optionally , the QoS Packet Scheduler
اگر پروتوكول هاي ديگري چون IPX را داريد وجود انها ضرورتي ندارد و ميتوانيد انرا پاك كنيد . در همين منو گزينه tcp/ip را انتخاب كنيد و به قسمت properties ان برويد در صفحه باز شده obtain an ip address automatically , Obtain DNS server address automatically را انتخاب كنيد و احتمالا بعد ازان كامپيوتر را ريبوت كنيد .
براي تنظيمات اينترنت اكسپلورر به internet options برويد به زبانه connections برويد اگر ميتوانيد گزينه never dial a connection را انتخاب كنيد . بعد از ان برروي تنظيمات LAN برويد و تمامي چك مارك ها را برداريد در ضمن تنظيمات شما نيازي به پروكسي سرور ندارد .
ICS Client For 2000
بروي my network places كليك راست كنيد و منويي كه حاوي كانكشن هاي شما ميباشد را بياوريد . برروي LAN خود كليك راست كنيد و گزينه هاي زير را در صورتي كه وجود نداشت نصب كنيد و البته چك مارك دار .
client for Microsoft networks / file and print sharing for Microsoft networks
internet protocol (TCP/IP) / NetBEUI
از همين جا به properties گزينه tcp/ip برويد و گزينه هاي obtain an ip address automatically و obtain dns server address automatically را انتخاب كنيد . بعد از ok كامپيوتر را ريبوت كنيد
براي تنظيمات اينترنت اكسپلورر هم مانند XP عمل كنيد .
تمام شد . اگر كليه عمليات را مو به مو و به دقت انجام دهيد با هيچ مشكلي مواجه نخواهيد شد .

 

Advertisements
 1. kambiz
  اوت 10, 2008 در 9:28 ق.ظ.

  سلام
  علي بود ممنون.
  من يه سوالي دارم؟
  با سلام
  من يك فايل را در شبكه بين چند كامپيوتر به اشتراگ گذاشتم.مي خوام تنظيمات permission , security را طوري اعمال كنم كه فايل مورد نظر قابل حذف نباشه اما قابل ويرايش و ذخيره كردن باشه. من هركاري تونستم كردم اما نشد.

 2. medi
  دسامبر 5, 2008 در 9:30 ق.ظ.

  salam
  من توی شرکتی هستم که به تازگی خط ÷رسرعت اینترنت آوردن . ولی متاسفانه اینطور که خودشون می گن به خاطر کمبود ip 2 نفر از همکاران فقط می توانند به اینترنت سرور دست ÷یدا کنن البته یکی از همکاران فکر کنم از کام÷یوتر اون یکی همکار به سرور وصل میشه . می خواستم بدونم راهی وجود داره من از طریق کام÷یوتر همکارم به اینترنت سرور دست ÷یدا کنم . اگر لازم باشه protocol رایانه همکارم را برای شما می فرستم .
  با تشکر …

 3. narges
  آوریل 23, 2009 در 4:42 ق.ظ.

  ok very excelent

 4. http://www.valanews.com/
  ژوئیه 31, 2011 در 12:08 ق.ظ.

  سلام
  وب سايت اطلاع رساني علم، فنآوري و رايانه valanews.com با رويكرد حرفه اي خبري آغاز بكار نمود.
  http://www.valanews.com/
  منتظر حضور شما هستيم…

 1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: