خانه > آموزش, آموزش کامپیوتر, آموزش اینترنت > ابزار های ایجاد pdf (قسمت دوم)

ابزار های ایجاد pdf (قسمت دوم)


ابزارهاي ايجاد PDF

 قسمت دوم

4- برنامه PDFCreator 0.9.3

محصول شركت Pdfforge.org

نرم‌افزار كدباز PDFCreator رايگان است و همه افراد مي‌توانند آن را از اينترنت دريافت كنند و مورد استفاده قرار دهند. كد منبع آن را نيز مي‌توان به صورت رايگان از سازندگان آن دريافت كرد. اين نرم‌افزار براي كارهاي توليدي مناسب است.

هنگامي كه برنامه را نصب مي‌كنيد، يك درايور چاپگر به نام خودش ايجاد مي‌كند، اما تنظيمات داخلي درايور چاپگر، اغلب گزينه‌هاي پيش فرض برنامه‌ها را كنترل نمي‌كند. مي‌توانيد جنبه‌هاي مختلف رفتار برنامه (از قبيل رمزگذاري سند، فشرده‌سازي تصوير، فضاي رنگ كار رندر شده و غيره) را با اجراي برنامه مجزايي با نام PDFCreator پيكربندي كنيد.

علاوه بر آن، گزينه‌هاي امنيتي PDFCreator، نسبتاً قدرتمند هستند: مي‌توانيد از رمزگذاري 40 و 128 بيتي براي سازگاري با اغلب نسخه‌هاي Acrobat Reader، ايجاد رمز عبور براي باز كردن و ويرايش اسناد و ايجاد مجوزهاي متداول سند بهره‌مند شويد.

به صـورت خـودكار، PDFCreator نـسـخه‌ داخـلي مـوتـور رنـدرسـازي GhostScript خـود را نـصـب مي‌كـنـد و مـورد استفاده قرار مي‌دهد، اما مي‌توانيد برنامه را مجبور سازيد تا در جايي ديگر از نسخه GhostScript بهره گيرد يا پارامترهاي سفارشي خط فرمان را به موتور رندرسازي ارائه كند. هنگامي كه فايلي را به چاپگر ارسال مي‌كنيد، PDFCreator آن را در نوبت نگاه مي‌دارد؛ در نتيجه مي‌تواند آن را با ساير فايل‌هاي ارسالي براي چاپ تركيب كرده، يك سند واحد ايجاد كند يا مستقيماً از آن خروجي بگيريد؛ همچنين PDFCreator فقط اسناد را به PDF تبديل نمي‌كند، بلكه خروجي را به قالب‌هاي تصويري از قبيل PNG يا JPEG، فايل‌هاي چند صفحه‌اي TIFF و PostScriptهاي مستقل نيز تبديل مي‌سازد. شما بايد اغلب قالب‌هاي تصويري پشتيباني شده را به صورت يك صفحه‌اي به چاپگر ارسال كنيد. اما امكان اين نيز وجود دارد كه يك فايل را به چندين فايل براي چاپ تقسيم كنيد.

مجموعه امكانات PDFCreator بسيار تحسين برانگيز هستند، اما ناتواني آن در ذخيره و بازيابي تنظيمات اسناد به شكل پروفايل، از جذابيت آن كاسته است.

با استفاده از PDFCreator مي‌توانيد فايل‌هاي چاپي را به يك چاپگر ديگر ارسال كرده يا آنها را از طريق پست‌الكترونيكي ارسال كنيد؛ همچنين مي‌توانيد ساير عمليات‌هاي سفارشي را قبل و بعد از تكميل كار انجام دهيد.

مي‌توانيد صفحات را به حالت Watermark در آوريد.

يكي از نقايص مهم PDFCreator آن است كه هيچ راه آساني براي ذخيره تنظيمات در يك فايل پيكربندي شده نيست و بايد همه آنها را در صورت نياز مجدداً بارگذاري كنيد. به عنوان مثال، اگر بخواهيد سه فايل مختلف را چاپ كنيد، بايد هر بار تمامي تغييرات را به صورت دستي انجام دهيد. اگر به صورت مداوم ميان تنظيمات سوئيچ كنيد، اين كار، استفاده از PDFCreator را دشوار مي‌سازد، همچنين يك رابط برنامه‌نويسي نيز در اين برنامه وجود دارد؛ در نتيجه مي‌توانيد در صورت تمايل، به اسكريپت نويسي بپردازيد.

لينک دانلود رايگان نرم افزار
5- pdf995Suite محصول شركت Software995

pdf995، فايـل‌هـاي PDF را از هـر بـرنامه‌اي كـه از ويـژگي‌ چاپ‌كردن پشتيباني كند، چاپ مي‌كند. اين برنامه pdfEdit995، فايل‌هاي PDF موجود را ويرايش كرده، فايل‌هاي جديدي ايجاد مي‌كند؛ Signature995 امكان رمـزگـذاري و امـضاي ديجيتالي را به فـايـل مي‌افـزايد. مي‌تـوانيد تـمامي برنـامه‌هاي مـجموعه pdf995Suite را به صورت رايگان دريافت كنيد و مورد استفاده قرار دهيد.

درايور مجازي چاپگر، جزء اصلي pdf995 است و گزينه‌هاي محدودي دارد و شامل يك PostScript پيشرو براي موتور تلخيص است. هنگامي كه PDF ايجاد شد، مي‌توانيد آن را با استفاده از برنامه pdf Edit995 تغيير دهيد. اين برنامه مي‌تواند مستقيماً اسناد Microsoft Office را نيز به صورت جداگانه يا گروهي پردازش كرده، در نهايت به PDF تبديل كند. البته اين ويژگي تنها در صورتي قابل استفاده است كه Microsoft Office نصب شده باشد. pdf995Suite از برنامه office مناسب براي تغيير فايل چاپي بهره مي‌گيرد.

قابليت‌هاي ويرايشي pdfEdit995 تقريباً همانند برنامه‌هاي بسيار پيشرفته‌تر است؛‌ به عنوان مثال، يك ويژگي جذاب آن Stationery است كه به شما امكان ايجاد سربرگ، طرح‌هاي برجسته يا ايجاد تصاوير پس زمينه در اسناد PDF چند صفحه‌اي را مي‌دهد. علاوه بر آن، pdfEdit995 مي‌تواند با فضاهاي رنگي RGB و CMYK كار كند.

مهم‌ترين اشكال pdfEdit995 نحوه اجراي ابزارهاست. برخي از ابزارها فقط در آخرين PDF كه ايجاد كرده‌ايد، كار مي‌كنند، اما برخي ديگر به شما امكان مي‌دهند تا مشخص كنيد روي كدام فايل‌ اين كار انجام شود. اين نا هماهنگي، مي‌تواند خسته‌ كننده باشد؛ همچنين هيچ پيش نمايشي نيز وجود ندارد؛ در نتيجه هر تغييري كه در يك سند pdfEdit995 ايجاد مي‌كنيد، بدون مشاهده كردن، اعمال مي‌شود. اين كار به ويژه زماني آزار دهنده است كه فرضاً قصد داشته باشيد، توضيحاتي را وارد كنيد. در اين حالت ممكن است مجبور شويد كه محدوده صفحه و محل قرارگيري X و Y را در صفحه، براي هر توضيح مشخص كنيد و هر يك از توضيحات را به صورت دستي وارد كنيد. علاوه بر اينكه pdf Edit995 از امضاهاي ديجيتالي و رمزگذاري به خوبي پشتيباني نمي‌كند، از دو برنامه مجزا براي مديريت اين ويژگي‌ها بهره مي‌گيرد. بايد هر يك از اين دو برنامه را به صورت جداگانه دريافت كرده، نصب كنيد.

عدم وجود سازگاري ميان اجزا و اين حقيقت كه نمي‌توانيد پيش نمايش كار خود را در PDF موردنظر مشاهده كنيد، از جذابيت اين برنامه كاسته است.

اگر چه از برخي موارد، از قبيل اسكريپت‌ نويسي يا خودكارسازي، پشتيباني اندكي مي‌شود؛ اما به قدر كافي قدرتمند نيست. pdf995Suite به گونه‌اي مناسب از كاربران معمولي پشتيباني نمي‌كند؛ بدين معنا كه هيچ راهي براي اسكريپت نويسي آسان مجموعه‌ عملياتي كه قصد داريد روي سند انجام دهيد، وجود ندارد.

6- PrimoPDF 3.0 محصول شركت activePDF

اين برنامه نسبت به ساير برنامه‌هاي معرفي شده ابتدايي‌تر بوده و فقط يك درايور چاپگر PDF مجازي دارد كه گزينه‌هاي تلخيص چنداني ندارد، اما اگر به چيز زيادي بيش از اين موارد احتياج نداريد و نمي‌خواهيد كه زمان زيادي را صرف تنظيمات مختلف برنامه كنيد، Primo PDF براي شما مناسب خواهد بود.

حداقل ويژگي‌هاي PrimoPDF، امكان كار بسيار كمي را روي فايل نهايي امكان پذير مي‌سازد؛ بدين معنا كه انعطاف‌پذيري آن بسيار كم است.

PrimoPDF حداقل رابط‌هاي ممكن را دارد، هنگامي كه برنامه را نصب كرديد، در ليست منوي Start هيچ ورودي براي اين برنامه نخواهيد يافت و فقط راهنماي مربـوط به بـرنـامه و Uninstaller آن وجـود دارد. تـنـها زمـاني كـه رابـط PrimoPDF مـشاهده مي‌شود، زماني است كه برنامه‌اي را با استفاده از درايور PDF چاپ مي‌كنيد. در اين حالت پنجره اصلي PrimoPDF ظاهر شده و مي‌توانيد نام فايل موردنظر PDF را كه ايجاد كرده‌ايد انتخاب كرده، آن را ويرايش كنيد، تنظيمات امنيتي آن را تغيير دهيد و آن را براي چهار حالت مختلف چاپ شامل Screen ( نقطه در اينچ)، Print ( نقطه در اينچ)، Ebook ( نقطه در اينچ) و Prepress ( نقطه در اينچ) آماده سازيد.

ساير گزينه‌هاي آن بسيار ساده هستند: مي‌توانيد تنظيمات سند (از قبيل عنوان، نام ايجاد كننده سند، موضوع و كلمات كليدي را تغيير دهيد؛ براي جلوگيري از باز كردن سند از سوي ساير افراد و تغيير تنظيمات امنيتي آن، رمز عبوري ايجاد كنيد، همچنين مجوزهايي (امكان چاپ/ كپي/ افزودن توضيحات/ ويرايش) ايجاد كنيد. گزينه ديگر، رفتار برنامه را كنترل مي‌كند. به غير از اين موارد با PrimoPDF كار ديگري نمي‌توانيد انجام دهيد.

از مهم‌ترين معايب اين برنامه آن است كه نمي‌توانيد پروفايل‌هاي خروجي را ويرايش كرده و پروفايل جديدي ايجاد كنيد.

آنچه مي‌توانيد با استفاده از نرم‌افزارهاي ايجاد PDF انجام دهيد.

Acrobat 8 professional CutePDF Professional  PDFCreator 0.9.3 pdf995Suite PrimoPDF 3.0 
چاپ در حالت PDF بلي بلي بلي بلي بلي 
اسکن در حالت PDF بلي بلي خير خير خير 
ترکيب PDFها بلي بلي خير بلي خير 
جداسازي PDFها بلي بلي خير بلي خير 
تعبيه سازي اسناد متا بلي بلي خير خير خير 
ايجاد فرم‌ها بلي خير خير خير خير 
افزودن امضا به سند بلي بلي بلي بلي خير 
افزودن رمزگذاري به سند بلي بلي بلي بلي بلي 
افزودن داده‌هاي متا به سند بلي بلي بلي بلي بلي 
افزودن توضيحات بلي بلي خير بلي خير 
ويژگي watermark بلي بلي بلي بلي خير 
بالاترين نسخه PDF مورد پشتيباني 1/7 1/4 1/4 1/3 1/4 

ويرايش فايل‌هاي PDF با Foxit PDF Editor 1.5

با استفاده از اين برنامه مي توانيد فايلهاي PDF را به طور مستقيم ويرايش کنيد و نياز به انتقال متن آنها به برنامه ديگري و ويرايش و ساخت مجدد فايل PDF‌ نيست. البته اين برنامه بر روي PDF‌هايي که عکس هستند و PDF هايي که قابل ويرايش نيستند کاري نمي تواند انجام دهد. بعضي از فايلهاي PDF نيز در مقابل تغيير داراي محدوديت هستند و نمي توان آنها را با اين برنامه ويرايش کرد. اين برنامه مي تواند فايلهاي متني اي را که توسط برنامه Adobe Acrobat Professional و نرم افزارهاي ديگري که يک فايل PDF را به صورت استاندارد درست مي کنند را ويرايش کند.

Advertisements
  1. هنوز دیدگاهی داده نشده است.
  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: