خانه > آموزش, آموزش کامپیوتر, آموزش اینترنت > سر کیسه کردن اینترنتی

سر کیسه کردن اینترنتی


«سركيسه كردن اينترنتي »، رقيب جديد تجارت الكترونيكي

روي اينترنت «آن لاين »شده بود و مي خواست كمي گپ بزند، يكي از دوستانش روي «مسنجر» بالا آمد و گفت :« پول به دستت رسيد؟»

 او اول با تعجب به صفحه مانيتور نگاه كرد، بعد نيشخندي زد و براي دوستش اين جمله را تايپ كرد: «دوباره سرت شلوغه ، PM اشتباهي براي من فرستادي ؟» پاسخ دوستش اين بود:«نه بابا، فقط تويي ، پول را فرداي همان شبي كه از من خواستي برات به شماره حسابي كه گفته بودي واريز كردم».

 او سپس با تعجب پرسيد:«چي مي گي كدوم پول ؟ كدوم شب ؟ كدوم شماره حساب ؟»اما يكدفعه متوجه موضوع شد: او «هك شده بود».

 اعتمادهاي اينترنتي زمينه هاي سركيسه كردن برخي از كاربران از طريق اينترنت را فراهم كرده است.

 به دنبال هك كردن «شناسه » يا ( ID ) كاربران ، فرد هكر با گفت وگو با دوستان اين كاربر و ارائه شماره حساب‌هايي، درخواست مبالغي به عنوان قرض كرده بود.

 «عليرضا مشك فروش »مدير يك شركت فعال اينترنتي در اصفهان در گفت وگو باايرنا با اشاره به انواع ديگر « سركيسه كردن اينترنتي » گفت : در برخي ازموارد هكرها، ID و آدرس پست الكترونيكي فعال كاربران را قفل كرده و رمز آن را عوض مي كنند.

 وي افزود: در اين موارد صاحب اصلي ID مجبور به واريز مبلغي پول به شماره حساب بانكي يا صندوق پستي شخص هكر براي باز پس گرفتن ID خود شده است.

 مشك فروش ادامه داد: در برخي موارد ديگر،شخص « هكر» به كاربران هك شده ،پيشنهاد مي دهد كه اگر به يادگيري نحوه كار هكرها علاقه دارند با آنها تماس گرفته و با پرداخت شهريه ، جديدترين و قويترين روشهاي هك را بياموزند.

وي در مورد هكرها گفت : در مجموع هكرها به سه دسته كلي « كلاه سفيده»، «كلاه مشكي ه» و «كلاه قرمزه» تقسيم مي‌شوند.

 اين كارشناس اينترنتي توضيح داد:« كلاه سفيده» هكرهاي مثبت هستند، اماكلاه مشكي‌ها هكرهاي خطرناكي هستند و باعث آزار و اذيت كاربران ، مديران سايتها و مراكز خدمات دهنده اينترنت مي‌شوند.

 وي «كلاه قرمزه»را «بسيار خطرناك » معرفي كرد به طوريكه مي توانند فعاليت سيستم‌هاي اطلاعاتي و امنيتي بزرگ را مختل كنند.

«مشك فروش» در مورد هكرهاي ايراني گفت : در ايران در زمان حاضر بيشتر دودسته اول وجود دارند كه كلاه مشكي ها خود به دو صورت فعاليت مي‌كنند.

 وي ادامه داد:در حالت اول كه بيشتر شامل فارغ التحصيلان سطوح بالاي علمي وهكرهاي حرفه يي مي شود، هكرها خود به برنامه نويسي به منظور پيداكردن ضعف‌هاي امنيتي پرداخته و در حالت دوم هكرهاي غيرحرفه‌اي از انواع نرم افزارهاي هك موجود در بازار و سايتهاي اينترنتي از جمله “TROHAN” و ”SNIFFER”   استفاده مي‌كنند.

وي اظهار داشت : اكثر هكرهاي ايراني، جوانان ، فارغ التحصيلان يا دانشجويان مستعدي هستند كه به دليل نداشتن شغل مناسب،علم و استعداد خود را در زمينه هك به كار مي‌برند و حتي از اين طريق به امرار معاش مي‌پردازند.

 مشك فروش گفت :ضعف قانوني در جرائم اينترنتي و اجرا نشدن قانون «كپي رايت »در كشور و مشكلات اقتصادي زمينه‌اي براي هكرپروري و تقويت هكرها شده است.

« كيوان طباطبايي » از كارشناسان امنيتي اينترنت با اشاره به نحوه هك كردن گفت:در مرحله اول هكر به شناسايي و كسب اطلاعات در مورد شكار خود پرداخته كه شامل مهندسي اجتماعي (سوء استفاده از عدم دقت كاربران براي حفظ اسرار خود)و WHOIS (سرويسي كه اطلاعات شخصي به ثبت رسيده در اينترنت را به دست مي‌آورد) مي‌باشد.

وي ادامه داد: درمراحل بعدي هكر به برنامه ريزي براي دريافت اطلاعات موردنظر خود با استفاده از برنامه هاي موجود و شكستن رمزهاي ورود اقدام مي‌كند.

 طباطبايي در مورد« كلاه مشكي ه» گفت : اين هكرها به « آدم بدها » تعبير مي‌شوند زيرا به روش‌هاي مختلف مانند استفاده از اطلاعات سيستم‌ها، استفاده ازخطوط تلفن براي تماس رايگان ، اختلال در فعاليت سيستم‌ها، اخاذي از كاربران توسط ربودن اطلاعات شخصي و محرمانه آنها و يا سرقت اطلاعات شركت‌هاي رقيب به نيات خود مي‌رسند.

 وي تاكيد كرد: فعاليت هكرها تبديل به نوعي تجارت و كسب و كار جديد اينترنتي شده است.

 «محم د رضا نيكخواه » يك فعال در امور اينترنت ضمن اشاره به انواع ديگري ازتجارت جديد گفت : هكرها با هك كردن آدرس اينترنتي ( DOMAIN ) و فضاي ( HOST )سايت‌ها از صاحبان اصلي آنها هزينه‌هاي گزافي بابت آزاد كردن سايت‌هاي هك شده دريافت مي‌كنند.

وي ادامه داد: آدرس اينترنتي براي دارنده آن بسيار با ارزش است واگر يك هكر بتواند آن را دراختيار خود بگيرد بازگرداندن آن امري بسيار مشكل است وهكر مي‌تواند هر محتوايي را داخل سايت قرار دهد.

وي افزود: در روش ديگري كه اين روزها در كشور رواج يافته است هكرها بااستفاده از برنامه هاي SUBSEVEN و TROJAN به حافظه كامپيوتر كاربر دسترسي پيدا كرده و اطلاعات شخصي و محرمانه او از جمله عكس هاي شخصي را به سرقت برده و سپس از كاربر، حق السكوت خواسته و زورگيري مي‌كنند.

 نيكخواه يكي از دلايل اساسي رواج هك در ايران را عدم آشنايي كامل كاربران با موارد امنيتي اينترنت دانست كه ريشه در عدم اطلاع رساني رسانه‌هاي جمعي كشور دارد.

 نيكخواه دراشاره به موارد امنيتي كه كاربران به هنگام استفاده از اينترنت بايد رعايت كنند، گفت : كاربران بايد نرم افزارهاي ضد ويروس و ضدهك خود رابه فاصله هاي زماني مشخصي به روز كنند،در محيط‌هاي چت به هركسي اعتماد نكنند. و هر فايل و يا ايميل ناشناسي را روي كامپيوتر خود باز نكنند.

 وي افزود: كاربران رمز ID و ايميل خود را ترجيحا در هر كامپيوتري به خصوص در«كافي نت ه» وارد نكنند و اگر وارد كردند سپس به تعويض آن بپردازند. و حتي الامكان از انتخاب يك رمز براي چند ID پرهيز كنند.

 نيكخواه تاكيد كرد: كاربران به هنگام ايجاد يك ايميل جديد، به دقت به سووالات جواب دهند و پاسخ‌ها را يادداشت نمايند تا در زمان هك شدن بتوانند. رمز خود را از طريق وارد كردن اطلاعات صحيح اوليه پيدا كنند.

« محب علي دياني » ، كارشناس خبري، نيز به نوع ديگري از اخاذي اينترنتي اشاره كرد.

وي گفت : در برخي از موارد هكرها با كسب اطلاعات شخصي پست هاي الكترونيكي كاربران و ارسال پيام‌هاي اغواكننده به اخاذي از آنان مي‌پردازند.

 دياني افزود: داستان‌هايي شبيه اين كه يك ميليونر يا ميلياردر در فلان مكان جغرافيايي در فلان سانحه هوايي يا زميني كشته شده و هيچ وارثي ندارد و مي شود با كمي تلاش به عنوان وارث اين شخص ، مالك تمام دارايي آن فرد ثروتمند شد از جمله داستان‌هاي شناخته شده اين افراد است. اين كارشناس خبري افزود: در برخي موارد اخاذان اينترنتي از كاربراني كه اين گونه داستان‌ها را باور كرده اند، خواسته اند براي مقدمات كار آدرس‌ها،اطلاعات دقيق ، يا مبالغي را ارسال كنند.

«حسنعلي ولي » معاونت آگاهي فرماندهي انتظامي استان اصفهان ضمن تاييدموارد ذكر شده در زمينه افزايش آمار هك و سوء استفاده‌هاي مالي از طريق اينترنت در كشور گفت : تاكنون قوانين جزايي و مدني براي رسيدگي به اين موارد در ايران تبيين نشده است.

 وي افزود: با ايجاد دولت الكترونيكي و بخصوص بانك‌هاي الكترونيكي احتمال افزايش اين ناهنجاري‌ها بسيار زياد است و بايد هرچه زودتر مسوولان قضايي به تدوين قوانين پيش گيرنده بپردازند.

 وي خاطر نشان كرد: در زمان حاضر كميته رسيدگي به جرائم خاص و رايانه‌اي‌ به شكايات مردم در اين رابطه با استفاده از مجراهاي قانوني موجود رسيدگي مي كند،چنانكه تاكنون نيز موارد محدودي تحت عنوان «ايجاد مزاحمت » ي« اخاذي »اينترنتي پيگيري شده است.

دنياي اقتصاد

Advertisements
  1. دوست قديم
    آوریل 8, 2008 در 5:09 ق.ظ.

    اگر زمينه كار براي جوانها فراهم باشد و به توانند از استعدادهايشان جهت كسب دامد سالم استفاده نمايند ديگر نيازي به هكر شدن ندارند . پس بهتر است مسئله را از ريشه حل كرد .

  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: