mac آدرس چیست


Address  MAC چيست ؟

هر كامپيوتر موجود در شبكه به منظور ايجاد ارتباط با ساير كامپيوترها، مي‌بايست شناسايي و داراي يك آدرس منحصر به فرد باشد. قطعا تاكنون با آدرس‌هايIP و ياMAC  ( اقتباس شده از كلماتMedia Access Control) برخورد داشته ايد و شايد اين سوال براي شما مطرح شده باشد كه اولا ضرورت وجود دو  نوع آدرس چيست و ثانيا جايگاه استفاده از آنان چيست ؟

MAC Address ،  يك آدرس فيزيكي است در حالي كه آدرس‌هايIP،  به منزله  آدرس‌هاي منطقي مي‌باشند. آدرس‌هاي منطقي شما را ملزم مي‌نمايند كه به منظور پيكربندي كامپيوتر و كارت شبكه،  درايورها و يا پروتكل‌هاي خاصي را در حافظه مستقر نمائيد ( مثلا استفاده  از  آدرس‌هايIP). اين وضعيت در رابطه باMAC Address صدق نخواهد كرد و اينگونه آدرس‌ها نيازمند درايور‌هاي خاصي نخواهند بود،  چراكه آدرس‌هاي فوق درون تراشه كارت شبكه قرار مي‌گيرند.

 دليل استفاده از MAC Address

 هر كامپيوتر موجود در شبكه،  مي‌بايست با استفاده از روش‌هائي خاص شناسايي گردد. براي شناسايي يك كامپيوتر موجود در شبكه،   صرف داشتن يك آدرسIP به تنهائي كفايت نخواهد كرد. حتما علاقه منديد كه علت اين موضوع را بدانيد. بدين منظور، لازم است نگاهي به مدل معروف‌

Open Systems Interconnect) OSI ) و لايه‌هاي آن داشته باشيم:

 

همانگونه كه مشاهده مي‌نماييد،MAC Address  در لايهDataLink (لايه دوم مدلOSI ) قرار دارد  و اين لايه مسوول بررسي اين موضوع خواهد بود كه داده متعلق به كداميك از كامپيوترهاي موجود در شبكه است. زماني كه يك بسته اطلاعاتي (Packet) به لايهDatalink مي‌رسد (از طريق لايه اول)،  وي آن را در اختيار لايه بالائي خود (لايه سوم) قرار خواهد داد. بنابراين ما نيازمند استفاده از روش خاصي به منظور شناسايي يك كامپيوتر قبل از لايه سوم هستيم.MAC Address،  در پاسخ به نياز فوق در نظر گرفته شده و با استقرار در لايه دوم،  وظيفه شناسايي كامپيوتر قبل از لايه سوم را بر عهده دارد. تمامي‌ماشين‌هاي موجود بر روي يك شبكه،  اقدام به بررسي بسته‌هاي اطلاعاتي نموده تا مشخص گردد كه آياMAC Address موجود در بخش <آدرس مقصد> بسته اطلاعاتي ارسالي با آدرس آنان مطابقت مي‌نمايد؟ لايه فيزيكي (لايه اول) قادر به شناخت سيگنال‌هاي الكتريكي موجود بر روي شبكه بوده و فريم‌هائي را توليد مي‌نمايد كه در اختيار لايهDatalink،  گذاشته مي‌شود. در صورت مطابقتMAC Address موجود در بخش <آدرس مقصد> بسته اطلاعاتي ارسالي باMAC Address يكي از كامپيوترهاي موجود در شبكه،  كامپيوتر مورد نظر آن را دريافت و با ارسال آن به لايه سوم،  آدرس شبكه‌اي بسته اطلاعاتي (IP) بررسي تا اين اطمينان حاصل گردد كه آدرس فوق با آدرس شبكه‌اي كه  كامپيوتر مورد نظر با آن پيكربندي شده است به درستي مطابقت مي‌نمايد.

 ساختار  MAC Address

 يكMAC Address بر روي هر كارت شبكه همواره داراي طولي مشابه و يكسان مي‌باشند. (شش بايت و يا 48 بيت). در صورت بررسيMAC Address  يك كامپيوتر كه بر روي آن كارت شبكه نصب شده است،  آن را با فرمت مبناي شانزده (Hex)،  مشاهده خواهيد ديد. مثلاMAC Address كارت شبكه موجود بر روي يك كامپيوتر مي‌تواند به صورت زير باشد:

 مشاهده MAC Address

 استفاده از دستورIPconfig/all و  مشاهده بخشPhysical address :

زماني كه يك توليد كننده نظير اينتل،  كارت‌هاي شبكه خود را توليد مي‌نمايد،  آنان هر آدرس دلخواهي را نمي‌توانند برايMAC Address در نظر بگيرند. در صورتي كه تمامي‌توليد كنندگان كارت‌هاي شبكه بخواهند بدون وجود يك ضابطه خاص،  اقدام به تعريف آدرس‌هاي فوق نمايند،  قطعا امكان تعارض بين آدرس‌هاي فوق به وجود خواهد آمد. (عدم تشخيص توليد كننده كارت و وجود دو كارت شبكه از دو توليد كننده متفاوت با آدرس‌هاي يكسان). حتما اين سوال براي شما مطرح مي‌گردد كهMAC Address  توسط چه افراد و يا سازمان‌هايي و به چه صورت به كارت‌هاي شبكه نسبت داده مي‌شود؟  به منظور برخورد با مشكلات فوق،  گروهIEEE،   هرMAC Address  را به دو بخش مساوي تقسيم كه از اولين بخش آن به منظور شناسايي توليد كننده كارت و دومين بخش به توليد كنندگان اختصاص داده شده تا آنان يك شماره سريال را در آن درج نمايند.

 كد توليد كنندگان بر اساس1700-RFC به آنان نسبت داده مي‌شود. در صورت مشاهدهRFC فوق حتما متوجه خواهيد شد كه برخي از توليد كنندگان داراي بيش از يك كد مي‌باشند.علت اين امر به حجم گسترده محصولات توليدي آنان برمي‌گردد.

 با اين كهMAC Address در حافظه كارت شبكه ثبت مي‌گردد،  برخي از توليد كنندگان به شما اين اجازه را خواهند داد كه با دريافت و استفاده از يك برنامه خاص،  بتوانيد بخش دومMAC Address كارت شبكه خود را تغيير دهيد(شماره سريال كارت شبكه). علت اين موضوع به استفاده مجدد از سريال‌هاي استفاده شده در ساير محصولات توليد شده توسط آنان برمي‌گردد (تجاوز از محدود مورد نظر).

 در حال حاضر احتمال اين كه شما دو كارت شبكه را خريداري نماييد كه دارايMAC Address يكساني باشند، بسيار ضعيف و شايد هم غيرممكن باشد.

برگرفته از سايت http://www.srco.ir

var qsParm = new Array(); fillQsParams() if(qsParm[‹KEYWORD›]!=undefined) { text1 = document.getElementById(«GeneralDivRight»).innerHTML document.getElementById(«GeneralDivRight»).innerHTML = text1.replace(eval(‹/’+KWord()+’/gi›), ««+KWord()+»«) } function fillQsParams() { var query = window.location.search.substring(1); var parms = query.split(‹&›); for (var i=0; i
0) { var key = parms[i].substring(0,pos); var val = parms[i].substring(pos+1); qsParm[key] = val; } } } function KWord() { if(qsParm[‹KEYWORD›]!=undefined) { t = »; t = t.replace(/\+/gi,» «); t = t.replace(‹ ‹,»); t = t.replace(‹%20›,»); return t; } }

Advertisements
  1. هنوز دیدگاهی داده نشده است.
  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: